Při výběru domovní čistírny odpadních vod je důležité vědět, jak chcete s vyčištěnou vodou nakládat

čov
Foto: Zakra.cz

Domovní čistička odpadních vod (ČOV) je moderním a ekologickým řešením, které v současnosti hromadně nahrazuje tradiční jímkové řešení. Provoz moderní čističky je finančně nenáročný a vysoce efektivní. Trh nabízí mnoho druhů čističek. My se zaměříme na přístroje pro rodinné domy, chalupy nebo chaty.

Jak vybrat ČOV pro rodinné domy

Mezi domovními čističkami odpadních vod pro rodinné domy je opravdu z čeho vybírat, protože tento segment neustále roste. Cena nejlevnějších přístrojů startuje na 30 000 korunách a může se vyšplhat až na dvojnásobek. Mezi nejznámější výrobce patří firmy Aquatech, Hellstein, Envi-pur a ASIO. Jejich sortiment je pestrý a vyhledávaný.

Při výběru ČOV je důležité vědět, jak se bude nakládat s vyčištěnou vodou. V podstatě existují tři varianty:

  • voda se nechá zasakovat do půdy
  • voda se vypustí do řeky nebo potoka
  • voda se vypustí do kanalizace nebo do jímky

Budete-li chtít vypouštět vyčištěnou vodu do řeky nebo potoka, je potřeba komunikovat s úřady, které určí, do jaké kategorie vaše ČOV spadá. Proces to sice není náročný, ale nějaký čas zabere.

V případě, že bude vyčištěná voda vypouštěna do jímky, lze ji opětovně využít například na zalévání, což jistě uvítají majitelé domů se zahradou. Bude ale zapotřebí hydrogeologický posudek. Při vypouštění do kanalizace je potřeba zjistit u obce, která je provozovatelem, limity určené kanalizačním řádem. V současné době ale nemusíte mít obavu, že by čističky nevyhovovaly těmto normám, protože jsou relativně mírné.

Způsob, jakým se bude vypouštět vyčištěná voda, je důležitým faktorem jak pro výběr domovní ČOV, tak pro konečnou cenu i pro komunikaci s úřady. Při výběru rovněž myslete na to, kam chcete domácí ČOV umístit a zjistěte její spotřebu elektrické energie.

Povolení k vybudování ČOV

K vybudování domovní čistírny samozřejmě potřebujete povolení. Možné je podat takzvané ohlášení a nebo realizaci řešit ve správním řízení. Obě možnosti přinášejí svá úskalí a obecně lze říci, že neexistuje preferovaná varianta a rozhodnutí, jak postupovat, se vždy odvíjí od konkrétní situace.


Další články