Po konci topné sezóny prověřte stav okenního těsnění. Jak na to?

okno
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Topná sezóna je u konce a okna budou v teplých měsících sloužit hlavně k větrání. Nastal tak ideální čas zkontrolovat, v jakém stavu je okenní těsnění.

Jakékoliv okno potřebuje údržbu a nezáleží na tom, z jakého materiálu je zhotoveno. Čím je starší, tím pečlivěji byste jej měli kontrolovat a udržovat. Nejenže prodloužíte jeho životnost, ale také můžete uspořit za spotřebu energie za teplo. Těsnění je sice málo viditelnou, přesto velmi podstatnou součástí každého okna. Nevydrží ale věčně a v podstatě od první instalace se chová jako spotřební zboží. Mnoho domácností však na tuto skutečnost zapomíná.

Jak poznat poškozené okenní těsnění?

Těsnění do oken je v zimě narušováno mrazem a po celý rok jej namáhají rozličné povětrnostní podmínky. Jeho špatná funkčnost se projevuje průvanem či dokonce zatékáním. V zimě může přimrzat a na první pohled je zpuchřelé a někdy se i drolí. To samé se nemusí dít jen u oken, ale i u balkonových či vchodových dveří. Pokud se vás žádný z těchto problémů netýká, nemusíte jej měnit, stačí těsnění omýt společně s okny a případně i ošetřit vhodným přípravkem. K tomu se používá nanosilikon nebo se dají zakoupit celé sady na údržbu oken.

Výměna okenního těsnění

Je-li nutná výměna, provádějte ji mimo topnou sezónu. Pokud se rozhodnete pro výměnu svépomocí, raději si nejprve pořiďte vzorky na vyzkoušení. Podle starého těsnění se neřiďte, protože pryž po čase mění velikost i tvar. Těsnění se kupuje pro celé okno v kuse a nestříhá se. Samotná instalace chce trochu více zručnosti, takže mnoho lidí se v tomto případě obrací na firmy zajišťující opravy oken. V takovém případě máte jistotu, že nové těsnění do okna perfektně sedne.

Další možné nedostatky

Příčinou netěsnících oken však mohou být i jiné problémy. Například sedání okenních křídel často způsobuje netěsnosti i v případě, že je těsnění v pořádku. Poškozené může být i kování. Pravidelné seřízení oken odborníkem tyto nedostatky včas odhalí a vám nebude zbytečně unikat teplo ani žádná koruna navíc.

Naopak v létě by měly perfektně sloužit žaluzie do oken, které zabraňují vnikání ostrého slunce do domácnosti. Pokud nefungují, jak mají, místnost se zbytečně zahřívá, a používáte-li klimatizaci, utrácíte více peněz za chlazení.


Další články