Okrasné kameny do zahrady patří. Jak je využít?

Ledový štěrk
Ledový štěrk. Foto: Ridepal

Kámen jako přírodní materiál do okrasné zahrady rozhodně patří. Jeho využití je praktické i estetické, přičemž se nabízí široká škála velikostí, tvarů i druhů.

Bez dekoračních kamenů by zahrada působila sterilně

Kámen je na zahradách nejčastěji využíván jako dlažba nebo obruba. Při zapojení fantazie jej lze použít k vybudování skalky, suché zídky nebo jako dekorační prvky okrasných záhonů či zahrad. Oblibu si nacházejí i kolem jezírek. Okrasné kamenivo na zahradě by mělo působit přirozeně, nemělo by být dominantním prvkem, ale zároveň se nemusíte bát jej decentně vystavit na oči. Jen pozor na kombinaci s nevhodnými prvky, jako jsou pseudoantické sošky nebo sádrové miniatury.

Kamenivo by mělo jemně doplňovat zeleň. Pokud zahradu zakládáte, mějte na paměti její růst. Stromy vyrostou, keře se zvětší. Proto kameny umisťujte s ohledem na toto rostlinstvo. Některé kousky mohou mít i stovky kil, proto by byla další manipulace s nimi náročná.

Aktuálním hitem je bezesporu kamenná kůra. Tento nerost, jak již z názvu vyplývá, připomíná zkamenělé dřevo nebo kůru stromů. Jedná se o přírodní rulu, která je mrazuvzdorná, nevadí jí ostré slunce a uplatní se třeba jako dekorační výsyp na skalce.

Oblíbené jsou také okrasné kačírky nebo oblázky, což je drobné kamenivo vhodné na výsyp kolem domů, na cestičky či jako dekorační plocha do záhonů.Dovoz až na místo

Nevýhodou okrasného kameniva je jeho váha. Pokud potřebujete větší množství, je přeprava problematická, a vlastní síly nemusí stačit. S tím vám může pomoci přímo prodejce, například společnost Ridepal dováží dekorační a okrasné kameny po celé republice. Velké množství kamenů mají skladem za přívětivé ceny a i několikatunové balvany přepraví rychle a přesně na místo určení.

Okrasné kameny jsou obvykle baleny po 25 kg, při větším odběru je ale vhodné využít velkoobjemové vaky nebo palety o váze 800 – 1 200 kg, což je množství vystačující na plochu 15 – 18 m².


Další články