Co je Svatomartinské víno
Jako Svatomartinská se označují první vína daného ročníku. Ta vynikají svou specifickou charakteristikou.
Jedná se o mladá vína, která jsou svěží, mají silnou ovocnou vůni a lehkou barvu. Zrají totiž poměrně krátce, zpravidla jen několik týdnů. Zařazujeme je dále mezi vína suchá, s maximálním podílem zbytkového cukru do 9 g/l. Povolen je minimální obsah CO2.
Podle odrůdy může Svatomartinské víno být bílé, červené i růžové. Značka Svatomartinského vína může být udělena pouze vínům z vybraných odrůd. U bílých vín je to konkrétně konkrétně Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Červená Svatomartinská vína mohou být produkována z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Růžové víno, případně klaret se vyrábějí z Modrého Portugalu, Zweigeltrebe nebo Svatovavřineckého.
Jaká jsou Svatomartinská vína a kdy se pijí
Mezi jednotlivými odrůdami vín je rozdíl v obsahu alkoholu. U červených vín je to maximálně 13 %, zatímco u růžových nebo bílých jde o 12,5 %. Kvalitu a senzorické vlastnosti těchto vín dále posuzuje specializovaná komise.
Vína se pijí výhradně na svátek sv. Martina, proto se jim říká Svatomartinská. Tradice ochutnávání vína v tento den pochází z Moravy. Podle historiků se přímo označení Svatomartinské víno však objevilo až za vlády císaře Josefa II.
Den, kdy můžete toto víno ochutnat, tak nastává 11. 11. A aby symbolických jedenáctek nebylo málo, obyčej navíc velí, že je možné si s ním připít až v 11 hodin. Tradičně se ke Svatomartinskému vínu podává i pečená husa. Hospodyně také v tento den pečou koláče.
Zkušení vinaři očekávají Svatomartinské víno se značnou netrpělivostí. Jeho chuť, ale i buket a další vlastnosti totiž napovídají, jaká budou vlastně vína v celém ročníku.
Legenda o sv. Martinovi
Přímo k postavě sv. Martina se váže legenda. Martin z Tours byl vojákem, poustevníkem a biskupem. Již v armádě však inklinoval k víře. Když se jednou rozdělil o svůj plášť s žebrákem, zjevil se mu poté sám Kristus, oblečený do jeho pláště.
Ve vojákovi pochopitelně tento zážitek zanechal hluboký dojem. Martin se nechal pokřtít, oddal se službě Bohu a stal se biskupem. Mimochodem odtud údajně i původ husí pečínky, která v tento sváteční den voní na talířích. Pobožného Martina nezdární opeřenci prý rušili při kázáních, jejich osud tedy „vyřešil“ poměrně rázně.
Díky tomu si však dnes můžeme dopřávat pravé Svatomartinské slavnosti s lahodným vínem. Ochutnávka vín se pořádá na mnoha místech napříč celou Českou republikou, a to nejen v oblastech, která jsou produkcí vinné révy přímo proslulá. Novodobá tradice pak sahá patrně k roku 1993, kdy vinaři ve Vinných sklepech Valtice vyrobili mladé víno, jemuž dali název Moravíno nouveau.
Od té doby se milovníci lahodného moku mohou z prvních vín těšit pravidelně. Letos se navíc můžete k degustaci obléknout i do stylového trička víno.