Kde ochutnávat víno a jaké známe druhy degustací

víno
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Rádi byste si vyrazili na degustaci vína? Pak doporučujeme návštěvu vinotéky nebo vinného sklípku. A jak taková degustace probíhá? Čtěte dál náš článek a dozvíte se více.

O tom, že duše vína je skryta v harmonii jeho chutí a vůní, netřeba polemizovat. Nejlépe se ale kouzlo tohoto královského nápoje odhaluje přímo v místě jeho zrození. V České republice proto doporučujeme vyrazit na sluncem prozářenou Pálavu. Obdivujte nádherné vinice, které rok co rok zalévá slunce a dává tak bobulím jejich nezaměnitelnou chuť, kterou budete moci bezprostředně okusit během degustace.

Abyste byli připraveni a věděli, co vás na ochutnávce čeká, připravili jsme pro vás obvyklé typy vín.

Volná degustace

Během volné ochutnávky si můžete sami vybírat, jaké víno zvolíte. Pořadí degustace není nijak určeno a sommeliér pouze vína nalévá a případně odpovídá na dotazy týkající se vín.

Řízená degustace

V takovém případě sommeliér podává odborný výklad a určuje, v jakém pořadí se předem připravené vzorky vína ochutnávají. Po degustaci se každý vzorek hodnotí, případně se o něm také diskutuje. Během řízené degustace se o vínu dozvíte nejvíce, proto je často vyhledávána.

Horizontální degustace

V tomto případě hosté ochutnávají vzorky vína z jedné oblasti z různých vinařství. Vždy se jedná o jeden vybraný ročník. Tato degustace může být volná i řízená.

Vertikální degustace

Pravý opak předešlého. Předmětem degustace je ochutnávka produktů z jednoho vinařství, avšak různých ročníků. Tato degustace může být rovněž volná i řízená.

Pro dokonalé ochutnávání (nejen) moravských vín doporučujeme využít vinný sklípek Pálava, kde se rovněž můžete ubytovat a strávit tak příjemné dny v krásné vinařské oblasti. Degustace vína s ubytováním Pálava je nejlepším řešením, jak skloubit potěšení se zábavou a poznáním.


Další články