Kateřina Medicejská. Vládkyně renesanční módy

kateřina medicejská
Foto: Volné dílo, Wikimedia

Ve vrcholném středověku byly ženy drobnější, ale stahovat si pas na 33 centimetrů asi dokázala málokterá i v této době. Přesto francouzská královna Kateřina Medicejská (1519 – 1589) údajně nařídila všem ženám, včetně těhotných, stahovat pas na tuto míru.

Všechny ženy musí být štíhlé!

Sama královna byla velkou zastánkyní korzetů a ve své době udávala módní trendy. Přesto se zdá být 33 centimetrů nemožných a zda bylo nařízení uvedeno v praxi, je předmětem dohadů. Spíše jde o špatný historický záznam. I to ale svědčí o povaze této vládkyně a hlavně o tom, jak si zakládala na zevnějšku.

Kateřina Medicejská si i v pozdním věku dokázala stáhnout pas na 44 centimetrů. Zda při tom trpěla, není jasné, ale její okolí, které s ní muselo držet krok, rozhodně trpělo. Vládkyni obklopovaly sešněrované komorné a mnohé dámy se ji snažily napodobit. Kateřina si zakládala na štíhlosti a pro smetánku na francouzském dvoře to znamenalo držet se této normy. Bez korzetu to zkrátka nešlo.

kateřina medicejská
Kateřina Medicejská v roce 1555. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Kateřina Medicejská jako průkopnice kalhot u dam

Kateřina Medicejská byla také zastánkyní kalhot. V její době byly nohavice pro dámu cosi nemyslitelného. Právě ona zbořila tabu a v kalhotách se bez problémů ukazovala na veřejnosti. Nenosila ale jen tak ledajaké. Ty její byly šity z drahých látek a zdobeny drahými šperky. Přesto, že ji několik vysoce postavených dam, včetně švédské panovnice Kristýny I., následovalo, kalhoty se neujaly. V roce 1800 byly ve Francii dokonce ženám zakázány zákonem. O jejich prosazení se znovu postarala až ženská emancipace ve 20. století.

Od módy k masakru

Do historie se však Kateřina Medicejská nezapsala módními výstřelky. Její osoba je neodmyslitelně spjata hlavně s krvavou událostí, která vešla ve známost jako Bartolomějská noc. Jako zarytá katolická křesťanka stála podle historiků za vyvražděním francouzských protestantů. Oběti se počítaly na tisíce, a tak Kateřina, která nejprve trápila dvorní dámy krutým stahováním pasu, stála za rozpoutáním děsivého masakru, který rozhodně neprobíhal podle módních pravidel.


reklamní prostor

Další články

Cookie Consent with Real Cookie Banner