Kateřina Medicejská. Vládkyně renesanční módy

kateřina medicejská
Foto: Volné dílo, Wikimedia

Ve vrcholném středověku byly ženy drobnější, ale stahovat si pas na 33 centimetrů asi dokázala málokterá i v této době. Přesto francouzská královna Kateřina Medicejská (1519 – 1589) údajně nařídila všem ženám, včetně těhotných, stahovat pas na tuto míru.

Všechny ženy musí být štíhlé!

Sama královna byla velkou zastánkyní korzetů a ve své době udávala módní trendy. Přesto se zdá být 33 centimetrů nemožných a zda bylo nařízení uvedeno v praxi, je předmětem dohadů. Spíše jde o špatný historický záznam. I to ale svědčí o povaze této vládkyně a hlavně o tom, jak si zakládala na zevnějšku.

Kateřina Medicejská si i v pozdním věku dokázala stáhnout pas na 44 centimetrů. Zda při tom trpěla, není jasné, ale její okolí, které s ní muselo držet krok, rozhodně trpělo. Vládkyni obklopovaly sešněrované komorné a mnohé dámy se ji snažily napodobit. Kateřina si zakládala na štíhlosti a pro smetánku na francouzském dvoře to znamenalo držet se této normy. Bez korzetu to zkrátka nešlo.

kateřina medicejská
Kateřina Medicejská v roce 1555. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Kateřina Medicejská jako průkopnice kalhot u dam

Kateřina Medicejská byla také zastánkyní kalhot. V její době byly nohavice pro dámu cosi nemyslitelného. Právě ona zbořila tabu a v kalhotách se bez problémů ukazovala na veřejnosti. Nenosila ale jen tak ledajaké. Ty její byly šity z drahých látek a zdobeny drahými šperky. Přesto, že ji několik vysoce postavených dam, včetně švédské panovnice Kristýny I., následovalo, kalhoty se neujaly. V roce 1800 byly ve Francii dokonce ženám zakázány zákonem. O jejich prosazení se znovu postarala až ženská emancipace ve 20. století.

Od módy k masakru

Do historie se však Kateřina Medicejská nezapsala módními výstřelky. Její osoba je neodmyslitelně spjata hlavně s krvavou událostí, která vešla ve známost jako Bartolomějská noc. Jako zarytá katolická křesťanka stála podle historiků za vyvražděním francouzských protestantů. Oběti se počítaly na tisíce, a tak Kateřina, která nejprve trápila dvorní dámy krutým stahováním pasu, stála za rozpoutáním děsivého masakru, který rozhodně neprobíhal podle módních pravidel.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články