Spotřeba kávy bez kofeinu stále roste. Proč je tak oblíbená a má proces odstraňování kofeinu vliv na chuť a další vlastnosti kávy?
Jak probíhá výroba bezkofeinové kávy?
Bezkofeinová káva vzniká během procesu zvaného extrakce, při kterém je pomocí specifických látek odstraněn pouze kofein. Pokud výrobce dodrží správný postup, chuťový profil kávy a její aroma se nezmění. Rozhodně tak nevzniká nápoj druhořadé kategorie, jak se mnozí domnívají. Důležitým parametrem při výrobě bezkofeinové kávy jsou samozřejmě kvalitní kávová zrna, ale i způsob jejich pražení.
Výsledkem správného extrakčního postupu by měla být skvělá káva bez kofeinu, jejíž chuť, aroma i vzhled jsou k nerozeznání s klasickou kávou.
Spotřeba bezkofeinové kávy roste
Trh s bezkofeinovou kávou v posledních letech strmě roste. Zákazníci poznávají, že i takzvané „decaffeinato“ uspokojí jejich chuťové pohárky, aniž by bylo potřeba kofeinu. Odborníci tedy předpokládají, že tento trend bude nadále pokračovat, i třeba v souvislosti s nárůstem popularity zdravého stravování. Kávu bez obsahu kofeinu si totiž v poslední době rádi dopřávají i lidé, kteří ji nepijí jen ze zdravotních důvodů.
Proč pít kávu bez kofeinu?
Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete kofein, ale milujete kávu, „decaffeinato“ je řešením právě pro vás. Například výběrová bezkofeinová káva De’Longhi představuje skvělou alternativu, která je chutí i aromatem k nerozeznání od kofeinové varianty.
Další důvod je také prostý. Chutná-li vám káva natolik, že pijete několik šálků denně, můžete některé nahradit variantou bez kofeinu. Benefitem této látky jsou samozřejmě povzbuzující účinky, ale ve větším množství může způsobovat špatné spaní či další obtíže. Ostatně na faktu, zda je kofein pro lidské tělo škodlivý či naopak v určité míře prospěšný, se po rozsáhlých výzkumech nemohou shodnout ani odborníci.
V neposlední řadě nesmíme zapomenout na nápoje nebo dezerty obsahující kávu. Zkuste třeba italské tiramisu s kávou bez kofeinu nebo vanilkovou zmrzlinu s espressem. Už je nikdy nebudete chtít jinak.