Tipy jak zvládnout únavu za volantem při cestě na dovolenou

řidička
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Dlouhá cesta po vlastní ose na dovolenou je často nepříjemnou povinností, kdy je potřeba překonat stovky nebo tisíce kilometrů po silnicích a dálnicích, často i v noci. Jak předejít únavě při cestování a přitom být neustále ve střehu? Máme pro vás několik tipů.

Buďte odpočatí

Před dlouhou cestou buďte odpočatí. Den před výjezdem nebalte zavazadla na poslední chvíli, ale relaxuje. Dobře se vyspěte, protože právě spánek je nejlepším prostředkem proti únavě. Zejména pokud vyrážíte na cestu v noci, je kvalitní spánek velmi důležitý. Před cestou se lehce najezte. Rozhodně nedoporučujeme tučná jídla, bagety z čerpacích stanic a podobně. Taková strava utlumuje. Nedostatek spánku a únava se za volantem projevuje špatným soustředěním a prodloužením reakční doby. Avšak ani spolujezdec by neměl být vyčerpaný a spát. Spánek je nakažlivý, stejně tak jako zívání, a může se snadno přenést na řidiče.

Dělejte si přestávky

Během jízdy zastavujte na 15 minut každé dvě hodiny. Lehce se protáhněte, projděte se a procvičte si ruce. Krátká přestávka vás povzbudí nejen fyzicky, ale i psychicky. Nikdy svoje schopnosti nepřeceňujte, i profesionální řidiči musí každé 4,5 hodiny dodržovat povinnou přestávku.

biosil

Střídejte se

Cestuje-li v jednom voze více řidičů, určitě se střídejte v intervalech, které budou vyhovovat oběma (či více) stranám. Nejméně zkušený řidič by však měl být brán spíše jako záloha, obzvláště pokud jedete v zahraničí po neznáme trase. Vždy se však přizpůsobujte vašim možnostem a okolnostem.

Povzbudivé nápoje a jiné tekutiny

S kávou, kolou či energetickými nápoji to nepřehánějte. Ve velkém množství může být jejich účinek zcela opačný. Kávu samozřejmě popíjet můžete, ale rozhodně její vliv na organismus nepřeceňujte. Cole nebo energetickým nápojům doporučujeme se spíše vyhnout. Naopak je vhodné pít dostatek neslazených nápojů nebo vody.

Kofein v tabletách

Lepší alternativou povzbudivých nápojů jsou tablety Kofex, které příznivě stimulují centrální nervový systém, a tak oddalují únavu a zlepšují koncentraci. V tabletách je obsažen čistý kofein, který je doplněn o extrakt z guarany. Užívání Kofexu je zcela bezpečné a nenávykové. Na dlouhou cestu jej jako podpůrný prostředek rozhodně lze využít. Doporučená denní dávka je pět tablet a takové množství stačí přibližně na jednu cestu. Přesto platí výše uvedená doporučení. Kofex lze výhodně zakoupit online na e-shopu Gigalékárna.

Přejeme vám šťastnou cestu.


Další články