Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí po koronavirové krizi?

dům s plochou střechou

Předpoklad, že ceny bydlení v Česku v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 klesnou, se zatím nenaplnil. To ale neznamená, že koronavirus cenu nemovitostí neovlivní. Podle odborníků z řad realitních makléřů se krize může projevit v letošním roce zejména v oblasti panelových bytů či nemovitostí v okrajových regionech, kde by ceny mohly klesnout až o 15 %, ovšem jen dočasně. Novostavby a byty v centrech měst by pandemií neměly být dotčeny vůbec.

Kde dojde k propadu cen nemovitostí?

S jistotou na tuto otázku nelze odpovědět. Existují pouze odhady na základě předchozích zkušeností, jako je například ekonomická krize, která nás zasáhla v roce 2009. Nyní je ale situace jiná, ekonomika byla před pandemií v nebývale dobré kondici a k případnému poklesu ceny nemovitostí tedy může dojít u realit, které jsou většinou na okraji zájmu kupujících.

Jde o okrajové lokality větších měst s horší občanskou vybaveností nebo špatnou dostupností městské hromadné dopravy. Krátkodobý propad cen se může dotknout i sídlišť či bydlení v regionu s vyšší mírou nezaměstnanosti. Naopak ceny bydlení v Praze se zřejmě snižovat nebudou vůbec. Pokud plánujete prodávat nemovitost v nějaké výše jmenované oblasti, raději si pospěšte.

Důvodem, proč může dojít ke snížení ceny těchto realit, je menší kupní síla zájemců o takové bydlení. Právě tito lidé zřejmě budou krizí zasaženi nejvíce a nebudou moci vynaložit větší finanční prostředky. Ze stejného důvodu se neočekává propad cen realit, o které má zájem vyšší střední třída nebo investoři. Těch se případná krize dotkne nejméně.

Ceny nemovitostí ale neklesly…

Ačkoliv zmiňujeme možný propad cen nemovitostí, zatím k ničemu takovému nedošlo. Proč? Významnou roli hraje několik faktorů. Především skutečnost, že poptávka stále převyšuje nabídku, drží ceny vysoko. Ekonomika díky státní podpoře také zatím šlape a svoji roli může hrát i stále malá nezaměstnanost a další ekonomické faktory. Pokud vůbec k nějakému propadu dojde, zřejmě se bude jednat pouze o krátkodobý efekt. Na tom se jednohlasně shodují odborníci z realitní oblasti. Velký pokles cen by mohl nastat v případě, že by se koronavirová krize neúměrně protahovala.


Další články