Záclony a závěsy dodají místnosti šmrnc. Jaké vybrat?

závěsy
Foto: PR

Výběrem záclon nebo závěsů můžete dodat pokoji pověstný šmrnc. Špatnou volbou ale můžete lidově řečeno jakýkoli interiér zcela zazdít. Vybírat se musí uvážlivě, aby se vybraný materiál hodil do dané místnosti barvou i motivem, ale neméně důležité je i praktické hledisko týkající se praní nebo izolačních vlastností. Jak záclony a závěsy vybírat?

Barva a vzor

Jak budou vypadat? U záclon a závěsů záleží na výběru barvy a vzoru. Je důležité si uvědomit, že výrazné barvy nebo okázalé motivy mohou změnit ráz celé místnosti nebo působit příliš agresivně. Sytější odstíny mohou také v místnostech s přímým dopadem slunečních paprsků rychleji vyblednout a nemusí vypadat po pár měsících tak zajímavě. Vhodnější jsou proto pastelové nebo krémové odstíny, které působí univerzálněji a lépe ladí s nábytkem a dekoracemi uvnitř místnosti. Obdobně by se mělo přistupovat ke vzorům nebo motivům, kdy méně je někdy více.

Materiál a způsoby čištění

Neméně podstatné je zaměřit se na materiál, ze kterého se mají záclony nebo závěsy ušít. Tenčí látky podléhají krabacení nebo přímo muchlání, při žehlení může dojít k nevratnému poškození. Naopak látky s vyšší gramáží vypadají decentněji, navíc si lze vybrat i takové, které fungují jako tepelná a světelná izolace. Jedná se především o látku Oxford s gramáží 190 g/m², která se hodí na odolné závěsy i jiný bytový textil, případně lze použít pevný a na dotek měkký materiál Blackout s černou přízí v prostřední vrstvě, s gramáží 250 g/m² a s výtečnými izolačními vlastnostmi.

Způsoby praní a čištění

Při každém výběru je nutno mít také na zřeteli, jakým způsobem se bude bytový textil čistit. Pro praní záclon je vhodné používat pytlík, do kterého se záclony před praním uloží a dodržet prací program pro danou tkaninu. U většiny materiálů je maximální teplota 30 nebo 40 °C, přičemž se doporučuje program na záclony nebo jemné prádlo s maximálně 400 až 600 otáčkami za minutu s použitím přípravku, který je přímo určený na praní záclon. Po vyprání se suší ve visu přímo na tyči nebo kolejnici, závěsy je možné dožehlit pomocí parního generátoru, vždy však s ohledem na materiál a možnou maximální teplotu. U některých druhů závěsů je pak možné pouze suché chemické čištění.


Další články