Halloween a příprava dýně

halloween
Foto: Homeandlife.cz

S blížícím se koncem října se i u nás spousta lidí těší na vyřezávání dýní, a to i přesto, že tento zvyk je populární hlavně v anglosaském prostředí. Oslava tohoto svátku se ale nepojí jen s dlabáním dýně, jejíž strašidelně osvícený obličej má chránit dům před démony, kteří se chtějí dostat do domácnosti společně s duchy zemřelých. K poslednímu říjnovému dni patří i strašidelné masky, kostýmy a koledování o sladkosti.

Historie Halloweenu

Mnoho lidí se domnívá, že oslava Halloweenu je zvyk, který se do Evropy dostal z Ameriky. Tato domněnka je sice částečně pravdivá, protože právě za oceánem se začaly dlabat dýně, ale opravdové kořeny Halloweenu sahají do Evropy a do Spojených států jej s sebou vzali irští imigranti. Ti původně místo dýně používali především řepu a někdy i brambory. Právě červená řepa s osvícenou dutinou působila obzvlášť strašidelně. Jak tomu je ale skoro u všech svátků, i tento se formoval na ještě starších obyčejích. Ve stejnou dobu, kdy dnes slavíme dušičky nebo Halloween, oslavovali Keltové příchod zimy a právě v tomto období se začal přelom října a listopadu pojit s dušemi zemřelých. Oslavy příchodu zimy jsou známé i z doby rozmachu Římské říše a ještě předtím ze židovské tradice, která má mnoho základů na pohanských zvyklostech.

dýně
Foto: Pixabay

Jak vydlabat dýni

Samotné dlabání dýně je oblíbený rituál a povedený kousek je pak pěknou dekorací domu, balkonu nebo zahrady. Použitá dýně by měla být symetrická. Podle její velikosti vyřízněte okolo stonku kolečko o odvodu zhruba 10 cm, které se nevyhazuje, protože bude později sloužit jako víčko. Vnitřní dužina a semínka se pečlivě vydlabou polévkovou lžící, přičemž je důležité co nejméně zasahovat do vnitřní stěny plodu. Stěnu se snažte zachovat co nejširší. Poté může vstoupit na řadu vaše fantazie, kdy pomocí ostrého nože vytvarujete dýni obličej. Pomoci si můžete lihovým fixem nebo šablonou z papíru, kterou obkreslíte na dýni. Při tvoření složitějších tvarů je vhodné si do plodu udělat před vyřezáváním malé otvory. K tomu dobře poslouží špendlík nebo aku vrtačka. Nakonec do dýně umístěte svíčku a zábava může začít.


Koukněte na naše další halloweenské tipy:

Čtěte také:  Nejlepší dekorace a kostýmy na Halloween

Halloweenské rady a tipy

Existuje několik triků k tomu, aby dýně vydržela co nejdéle. Po vydlabání ji můžete na několik hodin ponořit do ledové vody, čímž se zakonzervuje a prodlouží se tak její životnost. Hotovou dýni vystavujte nejlépe venku a pokud chcete, aby vám zdobila domov, tak ji alespoň na noc dávejte ven. Také můžete všechny ořezané plochy natřít vazelínou a dýně bude pomaleji vysychat.

halloween
Foto: Pixabay

Zužitkovat můžete i vydlabanou dužinu a semínka. Povařená dužina se dá použít do sladkého štrůdlu například v kombinaci s rozinkami. Také ji můžete zamrazit na pozdější použití. Čistá semínka můžete nechat uschnout a poté je použít při pečení. Dýňová semínka obsahují mnoho prospěšných látek pro naše zdraví.

Halloween je zajímavý rituál, který vyplňuje dobu mezi koncem léta a adventem. Pro děti je výroba strašáka skvělou zábavou. Dýně večer po zapálení svíčky krásně září a rozsvítí tak dětské oči radostí. A pokud chcete, aby si vaše děti Halloween užily opravdu naplno, pořiďte jim na tento den stylový kostým.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články