Dobrá obuv je základní výbavou správného turisty

trekové boty
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Vyrazit si do přírody, obzvláště pak do hor, nechce jen kuráž a nadšení, ale také pořádnou výbavu. Mnoho lidí se sice do přírody obleče správně, připraví si kvalitní krosnu, hůlky na chození, ale podcení to nejdůležitější – boty. Ano, na obuvi se rozhodně nevyplatí šetřit.

Při nákupu bot se neunáhlete

Výběr vhodné turistické obuvi je snadný, avšak nelze se spoléhat na to, že první boty, které vám padnou do oka, vám budou vyhovovat. Určitě také nevybírejte podle ceny. Nejlevnější modely nemusí splňovat vaše požadavky na pohodlí a tepelný komfort. Rozhodně se také vyhýbejte univerzální vycházkové obuvi či sportovním botám. Ty nevadí na kratší procházku, ale absolvovat v nich dlouhou túru náročnějším terénem nebude vyhovovat vašim chodidlům ani botám.

Jak vybrat pořádné trekové a turistické boty

Základní kritéria jsou jasná. Boty vám musí dobře sednout a samozřejmě by se vám měly i líbit. Správné turistické boty udrží za každou cenu vaše nohy v suchu a v pohodlí. Vhodnými materiály pro takto náročné výlety jsou Gore-tex nebo Vibram, které se hodí pro celoroční aktivity, ale existují samozřejmě i jiné. Správné boty mají také dobře vyřešené vázání a musí výborně sedět na noze i při výstupu. Nesmí vás nikde tlačit ani po několika hodinách cesty. Pozornost věnujte také podrážce, jejíž dezén musí být profilovaný tak, aby zvládal výšlapy i na mokrém a kluzkém povrchu.

I když trekové boty vypadají na první pohled robustně, jejich váha by měl být co nejmenší. Pokud jsou takové boty na vás těžké, vyhněte se jim obloukem. Jak jsme již psali výše, komfort je základem a těžké boty rovná se nekvalitní boty. Špičková obuv pro turisty je odlehčená díky výborným prodyšným materiálům.

Dobrá obuv má také povrch odolný proti mechanickým poškozením. Vyztužená špička se hodí v lese i na horách a ochrání tak vaše chodidlo před zraněním.

Správná obuv v každém ročním období

Samostatnou kapitolu představuje zimní turistická obuv. Zde opět platí pravidlo, že noha musí být po celou dobu výšlapu v pohodlí a teple. Podešev bot tak musí být odolná vůči kontaktnímu teplu, zároveň opět vyhledávejte produkty vyrobené technologií Gore-tex nebo Vibram. Bota musí být určitě vyšší, aby se sníh nedostával tam, kam nemá.

A jak je to v létě? V horkých letních dnech můžete samozřejmě chodidlům ulevit, ale opět myslete na terén, ve kterém se budete pohybovat. Můžete volit stylové nízké trekové boty nebo outdoorové sandály s dobrou podrážkou. Myslete ale na počasí, jehož předpověď si před odchodem zkontrolujte. Obzvláště ve vysokohorském podnebí se horký letní den může velice rychle proměnit ve studenou sprchu.

Buďte za každou cenu připraveni a užijte si výlet, trek nebo túru v těch správných botách.


Další články