Chcete investovat? Zvolte si zlato

zlato
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Není pravda, že investice jsou určené pouze pro bohaté jedince. I když nemáte miliony v bance, můžete si klidně koupit akcie toho či onoho typu, a nakonec na tom i docela slušně vydělat.

Ovšem v případě, že teprve začínáte, bude lepší nespoléhat se na akcie a zkusit něco o trochu jistějšího, a sice zlato. Ani zde sice nebudete mít jistotu výdělku, nicméně pro investory začátečníky je to i tak jedna z nejlepších možných komodit. A nejen pro ně.

Nechte své peníze vydělávat

Neberte investici do čehokoliv jako jednoduchý výdělek, mohli byste se snadno spálit. Vždy je potřeba zachovat obezřetnost a nečekat žádné zázraky. Ano, může se stát, že cena zlata znenadání vyletí do obrovských výšin a vy si přijdete na opravdu hodně slušné peníze. Takto extrémní situace však nastávají jednou za uherský rok.

Investice do zlata je i přesto dobrým krokem. Rozhodně lepším než nechávat většinu peněz na klasickém spořícím účtu. Takto vyděláte pouze pár „drobných“, zatímco ve zlatu budete mít ukryto mnohem více. Musíte se však o něj náležitě starat.

Vhodný úkryt

Ukrývat zlato pod postelí, v šuplíku nebo zakopané v uhlí ve sklepě není moc dobrý nápad. Nikdy nevíte, kdy vás navštíví zloděj, případně prostě zapomenete, kde přesně jste svůj poklad ukryli.

Mnohem bezpečnější a rozumnější je mít zlatou investici pěkně pod zámkem. Ideální je k tomuto účelu samozřejmě bankovní dům, kam se nikdo nepovolaný nedostane. Problém je, že banky si za používání trezoru účtují skutečně velké částky, takže pokud jste nenakoupili opravdu velké množství zlata, vyjde vás po finanční stránce daleko lépe koupě vlastního trezoru.

Neměl by to být žádný střízlík, ale kvalitní nedobytná skříň. Takové modely rovněž nejsou zadarmo, ovšem když už kupujete trezor, měli byste brát kvalitu, co něco vydrží.

Správná forma

Společně s použitým úložištěm souvisí také forma, ve které budete mít zlato uložené. Standardně se používají klasické jednokilové cihličky, jejich o něco hmotnější alternativy a také zlaté investiční mince. Ty jsou zajímavé nejen svou skladností, ale také pěkným zpracováním.

Dukáty vyrobené v Pražské mincovně mohou být ozdobeny i portréty našich slavných osobností jako byl třeba Karel IV. Nicméně není problém koupit mince bez jakýchkoliv nápisů či ozdob.

Na takové je možné nechat vyrýt třeba pěkné přání, jméno či znamení zvěrokruhu. Pro čistě investiční účely jde o zbytečnost, nicméně mince tohoto typu se běžně používají i jako dárky, a v takových případech je možnost nechat na rub či líc něco hezké vyrýt v hojné míře využívána.

Použijte jen postradatelné peníze

Vzhledem k cenám je nákup zlata i v menším množství docela velkou investicí. Ta se sice ve většině případů vyplatí, nicméně ani tak byste neměli ke koupi používat peníze, které potřebujete využít jinde.

Jedna věc je utratit finance určené na dovolenou, druhá pak na nájem. Uvědomte si, že na zlatu nevyděláte během týdne, případně čtrnácti dnů, ale jeho zhodnocení může trvat klidně měsíce či dokonce roky. Je potřeba počkat na ten správný okamžik.

Když použijete k nákupu peníze, co nutně potřebujete jinde, zaděláte si tak pouze na zbytečné problémy. Každou investici je proto potřeba si důkladně rozmyslet.

Nakupujte v době pohody

Zlato, stříbro a jiné drahé kovy se nevyplácí nakupovat během krizí. Tehdy jsou totiž až příliš drahé a čekat na další, ještě větší krizi, může být záležitostí i několika let. Ve chvílích, kdy je na tom světová i česká ekonomika dobře, je možné zlato koupit za docela příjemné ceny. A to v jakékoliv podobě.

S případným prodejem se pak vyplatí počkat až na dobu, kdy ekonomika bude klesat. Cena zlata samozřejmě může za tu dobu hodně kolísat, ale tím byste se neměli nechat vytrhnout z míry. Takové výkyvy mohou způsobovat události typu nově otevřený důl nebo machinace v čínské centrální banky.


Další články