5 tipů, jak zlepšit soustředění u nepříjemného pracovního či studijního úkolu

práce na pc
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Soustředit se na jeden nepříjemný nebo zdlouhavý pracovní či studijní úkol se v poslední době nedaří stále většímu počtu lidí. Ač si to jen nechceme připustit, může za to uspěchaná doba plná podnětů, které ještě v poměrně nedávné minulosti neexistovaly. Tušíte správně, že jde především o sociální sítě a další technologické vychytávky, které na jednu stranu mohou život zjednodušovat, ale musí se s nimi správně zacházet. Co je tedy potřeba vykonat, než k práci usednete a jak při ní postupovat?

1. Čistá pracovní plocha

Ať už vaše práce probíhá na počítači nebo na papíře, důležité je mít k tomu uzpůsobené pracovní místo. To znamená čistý stůl, dostatek prostoru, dobré osvětlení i pohodlné posezení. Bez nepořádku na stole nebudete mít nepořádek v hlavně a vaše práce nebude probíhat chaoticky.

2. Přestávky

Přestože je čas velmi cenný a vy chcete mít úkol co nejrychleji splněný, neznamená to, že ho zvládnete takzvaně na jeden zátah. Přestávkami si pročistíte hlavu a jimi zdánlivě ztracený čas lehce doženete. Navíc bude vaše práce kvalitnější. Na druhou stranu zbytečně od práce neodbíhejte.

3. Klid od sociálních sítí a e-mailů

Vypněte si mobil, dejte si režim „letadlo“ nebo si alespoň ztište zvuk. Neustálá upozornění ze sociálních sítích, lajky a smajlíky vás rozhodně k cíli nedovedou. Naopak. Chodí-li vám pracovní e-maily, neřešte je a pokud je to možné, zprávy na chvíli vypněte.

4. Jídlo a pití

Během práce dodržujte pitný režim a nezačínejte hladoví. Vše vám pak půjde lépe. Na stole rozhodně neuškodí ani šálek kávy nebo čaj, případně nějaká sladká odměna.

5. Mějte cíl

Tím cílem nemusí být jen splnění úkolu, ale můžete si třeba postupně odškrtávat dílčí body, které povedou ke zdárnému konci. Cílem může být i odměna, kterou si za splnění práce nebo úkolu dáte. Může to být něco sladkého, ale třeba i pěkná dovolená nebo masáž.


Reklamní sdělení:

Se soustředěním a únavou ti pomůže bílý kratom z Indonésie.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články