Zajímavosti z oblasti filatelie aneb Co jste možná nevěděli

filatelie
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Samozřejmě vás nechceme poučovat o tom, co to filatelie je. O sběru poštovních známek pod tímto označením slyšel snad každý. Jen bychom rádi doplnili, že pod filatelií se schovává také sběr poštovních razítek, kolkových známek a dokonce také pohlednic.

Asi tušíte, že tento koníček měl více nadšenců v letech minulých, ale i v dnešní době jich po celém světě chodí celá spousta! Filatelie navíc není pouze o sběru, mezi filatelisty patří také odborníci, kteří se v daném oboru vyznají a provádějí zhodnocení různých kousků. Ty pak můžete najít v muzeích, soukromých sbírkách či starožitnictví, jako třeba u Antikart.

Na základě čeho se určuje, jestli má známka hodnotu?

Říkáte si, že je to zajímavá otázka? Je ale těžké na ni najít jednoduchou odpověď. Při určování ceny se hodnotí hned několik faktorů.

Obecně lze říct, že hodnotu mají staré známky, kterých existuje málo kusů.

Tato jednoduchá definice není daleko od pravdy, přece jen vyšší ceny opravdu nabývají kousky, kterých na světě existuje jen hrstka. Hodnotu však ovlivňují také další prvky a dle toho, na které se daný odborník či sběratel specializuje, lze rozlišovat různé typy filatelie.

Zajímavé je, že známky nenabírají svou hodnotu jen dokonalým vzhledem bez chybičky. Spíše by se dalo říci, že opak je pravdou. Mezi nejcennější kousky totiž patří ty, které obsahují nějakou tiskařskou vadu.

Milionové částky nejsou neobvyklé

Představte si, že nejdražší česká známka získala svou hodnotu právě díky tomu, že byla natisknuta špatně. Na zeleném podkladě je přetisk „Pošta československá 1919“, který je ale obráceně! Takto z tisku vyšel celý jeden arch, z toho se však dochoval jen jeden kousek, a ten byl vydražen za 7,8 milionů korun!

Podíváme-li se do světa, tak nejslavnější známkou je asi Modrý Mauricius za 64 milionů korun. To je však malá částka, oproti Černé penny s královnou v hodnotě 121 milionů korun či nejdražší osmihranné jednocentové magentě za 173 milionů.

Jak lze s filatelií začít? Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kteří nějakou sbírku zdědili nebo jí byli obdarováni, pak bude začátek pomalý, ale o to více si jeho proces můžete užít. Hodnotné známky můžete získat v aukcích nebo je naleznete v nabídkách starožitnictví.


Další články