Jaká je životnost toneru a jak o něj pečovat

toner
Ilustrační foto.

Pořídili jste si laserovou tiskárnu a chcete vědět, jak dlouho vydrží váš toner? Zajímá vás, kolik stránek vytisknete? Připravili jsme pro vás bohatého průvodce, který vám objasní nejen vše ohledně toneru, ale také rozdíly mezi tonerovou a inkoustovou náplní.

Výdrž toneru

Na to, jak dlouho vydrží toner, není složitá odpověď. Zjednodušeně řečeno, vydrží tak dlouho, dokud jej nespotřebujete. Ačkoliv se časem může znehodnotit, jeho životnost neskončí. Obvykle ani neexistuje žádné datum expirace toneru. Nicméně je ale zásadní vybrat si náplň do tiskárny správně. Například mezi barvami do tiskárny HP si můžete vybrat náplně jak do laserové, tak do inkoustové tiskárny. 

Tonerové náplně do tiskáren rozhodně vydrží mnohem déle než inkoust. Díky své práškové struktuře nevysychají jako inkoustové kazety. Limitujícím faktorem určujícím datum expirace toneru obvykle není samotný toner, ale jiné komponenty v kazetě, které se opotřebovávají. Jak dlouho tedy toner vydrží? Pokud se o něj dobře staráte a správně ho skladujete, může vydržet prakticky věčně. Při nákupu tonerových kazet si však můžete všimnout některých dat. Výrobce uvádí datum, kdy končí záruka na kazetu (obvykle rok), a druhé datum, datum expirace, někdy vytištěné na samotné kazetě. 

Výtěžnost

Výtěžnost se značně liší a reálné výsledky závisí na značce a modelu tiskárny, nastavení tiskárny, typu tisku (textový dokument, fotografie atd.) a také, jestli tisknete barevně nebo černobíle. Typická tonerová kazeta vyprodukuje 2 500 až 4 000 stran při 5% pokrytí, což je zhruba třetina stránky textu s dvojitým řádkováním. Husté stránky vyplněné textem s malým písmem nebo grafikou tento výkon výrazně sníží a můžete získat pouze do 1 000 stran na kazetu.

Toner vs. inkoustová náplň

U inkoustových kazet je datum expirace důležitým prvkem. Inkoust vysychá a může ucpat tiskovou hlavu a poškodit tiskárnu. U tonerových kazet platí, že pokud jsou udržovány v suchu a nedostane se do nich vlhkost, poskytují dobré výsledky ještě dlouho po uplynutí doby použitelnosti, tedy v případě, že je na kazetě uvedena.

Co dělat, aby tonerová kazeta fungovala několik let

Asi nejdůležitější je udržovat laserovou tiskárnu v čistotě. Dobře udržovaná tiskárna má dlouhou životnost a zároveň prodlužuje dobu používání tonerové kazety. Pokud netisknete tak často, toneru to nevadí. Bude použitelný i při delší pauze. Je ale třeba si uvědomit, že pokud použijete starou tonerovou kazetu po uplynutí doby použitelnosti a nakonec poškodíte tiskárnu, můžete přijít o záruku. Obecně však platí, že tonerové kazety vydrží dlouho.

Co toneru škodí

Další důležitý faktor, který je třeba vzít v úvahu pro trvanlivost tonerové kazety, je vlhkost. Vlhkost je přirozeným nepřítelem toneru. Pokud se dostane dovnitř kazety, způsobí, že se tonerový prášek slepí, čímž může zhoršit výkon a také poškodit vaši tiskárnu.

Jak skladovat a udržovat toner

Jestliže máte další kazety, které nejsou v tiskárně, ujistěte se, že jsou správně skladovány, aby se maximalizovala jejich životnost. Udržujte je v čistotě, bez prachu a samozřejmě mimo dosah vlhkosti. Mějte je položené na plocho, nikoliv ve svislé poloze. Dále je skladujte na tmavém místě mimo dosah přímého slunečního světla a ujistěte se, že mají pokojovou teplotu.


Další články