Využíváte domácí spotřebiče opravdu efektivně?

spotřebiče
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jestli něco pojí velkou část českých domácností, je to bohužel plýtvání, a to jak jídlem, tak i energiemi. Zkrátka jsme se pořádně nenaučili využívat naše spotřebiče efektivně a ekonomicky. To v době, kdy každá domácnost pracuje na každodenní bázi přinejmenším s osmi až dvanácti spotřebiči, není rozumná cesta, jak ušetřit peníze a životní prostředí. Jak tomu můžete pomoct ještě dnes?

Jak asi víte, pračky nebo myčky nádobí mají různé programy pro různé úrovně nečistot nebo pro konkrétní druh prádla či nádobí. Seznamte se se všemi těmito programy, abyste věděli, jak a kdy je používat. Např. používáním ekonomických či ekologických programů můžete výrazně snížit spotřebu vody i energie. Také plnění spotřebičů na jejich maximální kapacitu místo spouštění několika poloprázdných cyklů může být klíčem k výraznému ušetření, samozřejmě v kombinaci s tím, že máte dodavatele s co možná nejlevnější elektřinou.

Nezapomínejte také, že starší modely spotřebičů mohou být výrazně méně úsporné než ty nové s lepší energetickou třídou. Ekologie je něco, co se začalo brát víc vážně až v posledních letech, a proto pokud máte spotřebič starší než např. 10 let, zvažte výměnu za nový. To vám může přinést velmi významnou úsporu na energiích a tím pádem i na vašem rozpočtu. Kromě toho, moderní spotřebiče často nabízejí chytré funkce, jako je např. odložený start, což umožňuje využít nižších tarifů za elektřinu v nočních hodinách.

kalkulátor

Důležitá je také často podceňovaná pravidelná údržba a čištění vašich spotřebičů. Například odmrazování mrazáku nebo čištění zadní části chladničky může zlepšit jejich účinnost a také snížit spotřebu energie. U praček a myček je důležité zase občas spustit program na čištění a odstranění vodního kamene, který může způsobovat, že spotřebiče pracují méně efektivně. A pokud toto čištění neuděláte, vlastně ani nemusíte vědět, že daný spotřebič spotřebuje i násobně víc energie, než kolik patří k jeho přirozenému stavu.

Optimalizace používání spotřebičů může zahrnovat i drobné změny ve vašich každodenních návycích. Například příprava většího množství jídla najednou a jeho následné uchovávání v chladničce nebo mrazáku pro pozdější použití může snížit potřebu častého používání sporáku či trouby a tím ušetřit nemalé finance. Také zhasínání světel a vypínání spotřebičů z pohotovostního režimu, když nejsou používány, může přinést někdy i překvapivé úspory.

Klíčové pro úspěch je zapojení celé rodiny do těchto procesů. Nastavení pravidel v domácnosti pro používání spotřebičů může pomoci zajistit, že vaše domácnost bude fungovat efektivně a ekonomicky. Přijetím těchto kroků nejenže ušetříte peníze a energii, ale také přispějete k ochraně životního prostředí pro budoucí generace. Navíc změny, které se po aplikaci těchto pravidel projeví, nemusí být jen drobné, ale naopak mohou velmi výrazně odlehčit vašemu rodinnému rozpočtu.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články