Využití a pěstování levandule v našich končinách

levandule
Foto: Pixabay

Provence a levandulová pole kam jen oko dohlédne. To je sen nejedné romantické duše. Ne každému se však tato představa splní, a tak si alespoň doma zavěsí svazek voňavých sušených levandulí. Další možností je jejich pěstování na zahradně nebo na balkoně v květináči.

Původ levandule

Jako mnoho květin a bylin, které jsou v Evropě rozšířené, i levandule má své kořeny v Persii. Z těchto končin se díky své vůni rozšířila do starého Egypta a následně do Římské říše. Vůně ale nebyla jediným důvodem jejího využití. Staré civilizace používaly sušenou levanduli k pálení v místnostech s nemocnými, kde dezinfikovala vzduch. Po pádu Římské říše si květinu odnesli křesťanští mniši do Evropy a pěstovali ji v klášterech.

Ve Francii se levandule objevila až v 16. století a právě tam se z květiny začaly destilovat vonné silice pro parfémy a další kosmetiku. Praktičtější využití našla sušená levandule v šatnících, kam se začala v 17. století věšet, aby odpuzovala moly. Jako interiérovou vůni ji lze používat i v současné době.

Čtěte také:  Orchideje jako pokojové rostliny

Využití levandule v kuchyni

Využití v kuchyni nalézají hlavně květy. Známý je především levandulový med. Další formou je nasušený květ, který se používá jako koření především k masu. Nezapomeňte, že je levandule silně aromatická rostlina, tak to s ochucováním nepřehánějte, abyste nepřebili ostatní chutě.

Levandule nalezla využití i v pekařství a cukrářství při výrobě náplní či krému do makronek a dalšího sladkého pečiva. Chcete-li si vyrobit sladký levandulový krém, postupuje následovně:

  • do sladké smetany přidejte sušenou levanduli dle chuti (pozor, abyste to s množstvím nepřehnali)
  • směs nechte vyluhovat
  • přibližně po hodině smetanu sceďte, našlehejte a dochuťte cukrem
levandule
Foto: Pixabay

Krém můžete využít libovolně. Dobrý je např. k sušenkám. Lze jej také konzumovat s ovocem. Výborně chutná s broskví nebo meruňkou.

Jako bylinka působí levandule příznivě na psychiku. Při špatném spaní stačí nechat sušené snítko v místnosti, kde nocujete a její vůně vám pomůže s usínáním. Při zažívacích problémech si můžete udělat čaj z vyluhovaných sušených listů. Levanduli vždy používejte chemicky neošetřenou v bio kvalitě.

Levandule v květináči, na zahradě nebo na balkóně

Rostlina je na pěstování nenáročná, vyžaduje lehkou půdu, hodně slunce a hnojí se minimálně. Pokud uvažujete o pěstování levandule v květináči, sklízejte rostlinu na zimu domů, nejlépe na parapet, kam se i v zimě dostane světlo. Pokud je o levanduli na zahradě dobře pečováno (zalévání, světlo), pak zimu bez problémů přežije.

Levandule vás svými květy odmění od června do začátku září. Poté rostlinu sestřihněte asi o jednu třetinu. Pro sázení je vhodný konec léta.


Reklamní sdělení:

to Tap – jediná alternativní parfumerie v Brně.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru