Zásadní životní krok: Tohle potřebujete vědět před koupí nového bytu

stěhování
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Přemýšlíte o tom, že placení nájemného už bylo dost a nastal čas přesunout se do vlastního? Jde o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí vašeho života. Hledání nového bytu není nic jednoduchého a je proto vhodné počítat se všemi nástrahami.

Ujasněte si, jaký byt vlastně chcete

Než vůbec začnete kontaktovat realitní makléře a žádat je o prohlídky nemovitostí, dobře si ujasněte, jakou nemovitost vlastně hledáte. Nemá totiž smysl trávit čas na prohlídkách bytů, u kterých zjistíte, že byste v nich bydlet nechtěli.

Cílíte spíše na panelové, nebo cihlové domy? Láká vás velkoměsto, nebo spíše venkov? Potřebujete výtah, balkon, sklep, či dokonce garážové stání? Jaké by měl mít byt dispozice a jak by měl být vlastně velký?

Nemusíte hned řešit, co chcete mít v bytě za podlahu a jaký chcete mít lustr do ložnice. Na zásadní věci byste si ale měli utvořit jasný názor.

Absolvujte „tréninkové“ prohlídky

Je každopádně vhodné nejít na „vysněný“ byt při vaší první prohlídce. Absolvujte 2 až 3 „tréninkové“ prohlídky na bytech, které jsou v širším okruhu vašeho zájmu. Tedy potenciálně splňují vaše požadavky, ale dle inzerátu vyplývají nějaké nejasnosti či kompromisy. Naučte se jednat s makléřem a klást správné otázky.

Každý dělá nějaké chyby a je škoda udělat chybu ve vyjednávání o ceně právě u nemovitosti, po které opravdu toužíte. Díky prohlídkám „nanečisto“ můžete lépe odhadnout aktuální situaci na trhu a nestane se vám, že by vás přeplatil jiný zájemce, nebo že naopak sami dáte za nemovitost zbytečně moc.

Nezapomeňte vyřešit financování

Když už je řeč o financích, neodkládejte návštěvu hypotečního centra až na poslední chvíli. Kontaktujte svého finančního poradce nebo banku s předstihem a zjistěte, na jak vysoký úvěr dosáhnete. Pokud si dokážete úvěr tzv. předschválit, jde o ideální variantu.

Rozhodně nepodepisujte rezervační smlouvu na byt dříve, než máte zajištěné finance. Pokud by se totiž něco zadrhlo, můžete přijít o rezervační poplatek.

U staršího bytu se připravte na nejhorší

Vyhlédli-li jste si starší nemovitost, dejte si velký pozor na to, jak je vám prezentována. Téměř vždy se totiž dozvíte dobré zprávy, ty špatné vám ale mohou být zamlčeny. Realita je taková, že stav nemovitosti je obvykle horší, než jaký je inzerován a prezentován.

Sluší se dodat, že i u novostaveb může dojít ke konstrukčním vadám, které si vyžádají vaši reklamaci. Tak či onak, obvykle se nějaká komplikace zkrátka objeví a vy ji budete muset řešit. Vždy je lepší počítat s horší variantou než se těšit na dokonalý byt, se kterým nebudete mít žádnou starost.

Na stěhování si raději sežeňte pomocníky

Říkáte si, že v nájmu teď moc věcí nemáte a vše se vejde do několika beden? Pokud nevsadíte přímo na stěhovací firmu, raději si půjčte dodávku, svolejte známé a přestěhujte vše na jeden ráz. Je zbytečné se namáhat stěhováním osobním automobilem a vše nosit svépomocí. Po několika týdnech prohlídek, řešení administrativních věcí a třeba i rekonstrukce či dobrých oprav už „v cílové rovince“ mnoho energie nezbývá a každá pomoc se hodí.


Další články