Stres a spánek mnoho lidí podceňuje. Nutriční terapeutka radí, jak na zdravější životní styl

Karolína Beranová

Stres a nedostatek kvalitního spánku jsou faktory, které významně ovlivňují naše stravovací návyky i správné fungování metabolismu, přesto je lidé často přehlížejí. „Největšími nepřáteli zdravého životního stylu nejsou kousky čokolády, ale stres a nedostatek kvalitního spánku,“ říká nutriční terapeutka Karolína Beranová z FitKitchen.

Stres: Tichý sabotér stravování

Stres spouští hormonální změny, zejména zvyšuje hladinu kortizolu, který podporuje chuť na sacharidy a tučná jídla. Tento mechanismus nás může vést k nezdravým volbám, jako je častá konzumace sladkostí či slaných pochutin, což dlouhodobě škodí nejen naší energii, ale i psychickému rozpoložení. Kortizol navíc podporuje ukládání tuku v oblasti břicha.

Naopak u některých lidí stres způsobuje ztrátu chuti k jídlu. „Narušení tělesných signálů hladu a sytosti může vést k nedostatečnému příjmu energie a živin, což zpomaluje metabolismus,“ varuje Beranová.

Čtěte také:  Jaké benefity pro naše zdraví přináší pravidelná jízda na kole

Spánek: Klíč k regeneraci a rovnováze

Kvalitní spánek je nezbytný pro regeneraci těla a regulaci metabolismu. Během spánku k obnově svalů a regulaci hormonů, které ovlivňují chuť k jídlu. Nedostatek spánku narušuje rovnováhu ghrelinu (hormonu hladu) a leptinu (hormonu sytosti), což může vést k vyššímu příjmu kalorií a následným problémům s váhou.

Péče o zvládání stresu a pravidelný kvalitní spánek mohou přinést zásadní změny nejen ve zdraví, ale i celkové pohodě. Někdy je ale těžké najít rovnováhu mezi strese a spánkem, proto vám společně s nutriční terapeutkou Karolínou Beranovou přinášíme několik tipů.

spánek
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Tipy, jak najít rovnováhu mezi stresem a spánkem

Pro podporu lepšího spánku a zvládnutí stresu můžete zavést do života několik klíčových návyků:

  • Meditace a mindfulness: Pravidelně praktikujte meditaci nebo mindfulness. Jen pár minut denně může výrazně snížit hladinu stresu a uklidnit mysl.
  • Pravidelný pohyb: Pohyb je jedním z nejlepších způsobů, jak zvládat stres a zároveň podpořit kvalitní spánek. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit, a věnujte se jí pravidelně.
  • Spánkový režim: Snažte se dodržovat stejnou dobu usínání a vstávání každý den. Tělo si vytvoří přirozený rytmus, což podpoří hlubší a klidnější spánek.
  • Příprava před spánkem: Ulehnout do postele s úplně prázdným nebo naopak úplně přeplněným žaludkem určitě není dobrý nápad. Poslední jídlo si dejte nejpozději zhruba 2 hodiny před spánkem.
  • Omezte kofein a alkohol: Alkohol má mnoho negativních vlivů a náš organismus a ovlivnění spánku je jedním z nich. Také kofein může narušit váš spánek, takže se snažte jej omezovat, zejména v odpoledních a večerních hodinách.

Mít pod kontrolou stres a zajistit si kvalitní spánek může znamenat velký krok k lepšímu zdraví. Určitě se tedy vyplatí věnovat těmto oblastem pozornost a vytvořit si zdravé návyky pro jejich lepší zvládání.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články