Možná jste už četli, že banánům hrozí vyhynutí. Leckdo tuto zprávu může chápat jako hledání novinářské senzace, jenže v případě žlutého tropického ovoce, které máme tak rádi, jde skutečně o reálnou hrozbu. Ovšem netýká se všech banánů, ale pouze odrůdy Cavendish, která je mimo tropické oblasti nejznámější.
Cavendish je sladký kousek ovoce bez jader. Dobře se loupe a skvěle chutná. Tvoří prakticky 50 % veškeré produkce banánů. Problémem této odrůdy je její vyšlechtěný původ. Prakticky každý banán typu Cavendish je klonem původního banánu. Nese si jeho genetickou informaci, která se nemění, tzn. u tohoto druhu neprobíhá žádná evoluce, a tak je plod méně odolný proti nemocem.
Na vině je plíseň
Současným problémem banánů Cavedish je plíseň, někdy také zvaná jako panamská nemoc. Ta se objevila v devadesátých letech a během relativně krátké doby vyhubila jinou odrůdu Gran Michal. V současné době se většina světové produkce banánů na export potýká s touto nemocí a vyhlídky nejsou moc příznivé. Jedinou nadějí je genetická úprava. Vzhledem k tomu, že je Cavendish v podstatě přešlechtěnou plodinou, jeho genetická informace je vědcům dobře známá a čitelná.
Soumrak Cavendishů v nejbližších letech nehrozí, ale vyloučené není zdražování, neboť poptávka může převyšovat produkci. Vyloučeno ovšem není ani úplné vyhynutí. A to by Evropany hodně mrzelo, protože právě banán ve velké části západoevropských zemí patří k vůbec nejprodávanějšímu ovoci.
Ostatní druhy banánů
Existují stovky druhů banánů, od červených až po ty divoké, ze kterých byly ostatní odrůdy vyšlechtěny. V tropických zemích jsou zejména zelené druhy používány k vaření slaných pokrmů a v podstatě nahrazují brambory. Na většinu odrůd však v Česku nenarazíte, protože je obtížná jejich přeprava.
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.