Sezóna přeje jablkům. Bude mošt!

jablka
Foto: Pixabay

Obrovské množství jablek se letošní rok urodilo zahrádkářům i sadařům. Pro zákazníka je to dobrá zpráva, zejména proto, že se jablka budou prodávat levněji než v roce 2017. V loňském roce byla úroda nebývale malá, a to se odrazilo na vysokých cenách těchto plodů.

Letošní léto bylo sice suché, ale většině jabloní se podařilo úrodu oproti loňsku až zdvojnásobit. Plody jsou na některých stromech drobnější a pro sadaře je těžké malá jablka prodat obchodním řetězcům. I tak ale budou prodejny zásobeny dostatečně. Malé plody najdou také využití, protože skončí v moštárnách. Sklizeň začne na začátku září a předpokládá se, že cena za kilogram jablek nepřesáhne 20 korun. Oproti loňsku je to výrazný rozdíl, protože cena za kilogram tohoto ovoce dosahovala i třiceti korun.

Jablečný mošt

Žně očekávají i v moštárnách. Řada zahrádkářů a drobných pěstitelů nemá kam velkou úrodu jablek uskladnit, a tak je bude chtít přeměnit na lahodný mošt. Moštárny vykupují jablka průměrně za 5 Kč za kilogram, ze kterého vyrobí asi půl až tři čtvrtě litru moštu. Jablka berte do moštárny umytá a pokud chcete nápoj z vlastního ovoce, přineste si na něj lahve. Mošt je skvělým zdrojem vitamínů a antioxidantů, a tak by byla škoda přebytečné ovoce takto nevyužít. Navíc skvěle chutná.

Čtěte také:  Jak uchovat švestky na zimu

Mošt vzniká listováním pokrájených jablek a výsledkem je zcezená šťáva, kterou lze ihned konzumovat nebo zavařovat. Zavařením se výrazně prodlužuje životnost produktu. Při lisování vznikají vysušené tuhé zbytky, které se dají použít jako krmivo pro králíky a nebo na kompost. Mošt se samozřejmě dá dělat i z jiného ovoce. Oblíbená je i varianta z hrušek nebo z vína. Obě tyto šťávy jsou sladší. Kvašením moštu pak vzniká výborný alkoholický nápoj cider.

Benefity jablečného moštu

  • obsahuje prospěšné látky, které posilují imunitu
  • stabilizuje hladinu cukru v krvi
  • čistí střeva
  • skvěle chutná
  • při jeho výrobě se zužitkuje celý plod
cider
Jablečný cider je stále více populární. Foto: Pixabay

Špatná jablka použijte na kompost, ale pozor na to, co do kompostu nepatří. Určitě nekompostujte kosti nebo stelivo pro zvířata.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články