Sanační omítky proti vlhkosti

zeď
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Vlhké zdivo není nic příjemného v žádném typu objektu. Ať už se jedná o chalupu, dům či garáž, výskyt vlhkosti vždy představuje problém, se kterým je potřeba začíst zavčas pracovat a co nejdříve ho vyřešit.

Větrání nebo sanace vlhkého zdiva?

V určitých případech opravdu stačí, aby se v postižené místnosti začalo více větrat a zintenzivnit proudění dostatečného množství vzduchu, či udržovat správnou pokojovou teplotu. Tedy relativně jednoduchými mechanizmy potlačit podmínky, které prospívají vlhkosti a tvorbě plísní. Toto jsou však případy, kdy vlhkostní mapy a plísně vznikají kvůli nadměrné vlhkosti v místnosti, tedy kvůli nesprávným vnitřním podmínkám v objektu.

Mnohem závažnější případ je však ten, kdy vlhkost do objektu proniká skrz zdivo, tedy z jeho vnější strany. V tomto případě větrání či topení dokáže zmírnit pouze následky, avšak příčinu neodstraní a problém nijak neřeší.

Sanace vlhkého zdiva

V druhém případě musí být provedeno mnohem více činností, které zároveň vyžadují odborné znalosti a technické zkušenosti. Jedná se totiž sanační práce, kde se provádí sanace vlhkého zdiva za přítomnosti odborníků využívajících nejrůznější metody, nástroje a chemické směsi. Velmi populární je injektáž zdiva. A to zejména kvůli svému poměru cena/účinnost vychází. Do zdiva se provede vyvrtání otvorů a vpraví se do něj speciální injektážní hmota, která zacelí poškozené struktury zdiva a zároveň vytvoří novou bariéru proti prostupující vlhkosti. Ne vždy je však možné tuto metodu použít, což je dáno mírou poškození zdiva, přístupem ke zdivu či okolním terénem.

Sanační omítky

Abychom mohli zavčas předcházet prostupnosti vlhkosti z vnější strany zdiva, existují sanační omítky. Ty mají speciální hydrofobizační vlastnosti, díky kterým zdivo „dýchá“ a je schopno existující vlhkost lépe odpařovat. Struktury zdiva jsou tak mnohem více chránění než v případě standardních cementových omítek a životnost zdiva se tak značně prodlužuje.


Další články