Tématika osobního rozvoje patří k těm v současnosti skloňovaným velice často. V čem všem nám může pomoci návštěva kouče?
Nebojte se změny
Lidskou přirozeností je lpět na aktuálně nastavených pořádcích. Změna bývá zdrojem strachu a nás provázejí negativní pocity z „kroku do neznáma“, nejistota z toho, jestli jsou naše schopnosti dostačující, jestli neselžeme.
Beze změn se však ve svém osobním i profesním životě nemůžeme posouvat dále. Často také udržujeme zlozvyky, které nás poškozují, dokonce si ve svém životě vědomě zachováváme toxické vztahy s lidmi, jejichž přítomnost nás oslabuje a nepřináší nám do života pozitivní vjemy. Sami však často na vykročení z těchto zažitých pořádků nemusíme stačit.
Vhodným průvodcem na této životní cestě se vám stane osobní kouč. Kouč sám o sobě ale samozřejmě nevyřeší veškeré vaše aktuální problémy. Bez soustředěné práce na sobě samém se posunout vpřed nemůžete.
Co dokáže kouč
Ale osobní kouč vám pomůže podívat se na situaci s nadhledem, naučí vás adekvátně vyjadřovat své pocity vůči druhým a poradí, jak si udržet žádoucí vnitřní stabilitu a jak efektivně odfiltrovat ty, kteří by tuto stabilitu mohli narušovat.
S pomocí takovéhoto vedení se postupně můžete dopracovat k tomu, že váš život bude jednodušší, méně zatěžující a zbavíte se pocitů nejistoty, strachu a frustrace. Snadno a efektivně začnete dosahovat cílů, které si v životě vytyčíte, ať je to nalezení nového vztahu, urovnání sporů s nejbližšími nebo třeba hledání nového pracovního uplatnění. Platí totiž jednoznačně, že největší překážky v cestě za štěstím si mnohdy do cesty klademe my sami.
Kouč tak zajišťuje především podporu a motivaci. Rozhodně není soudcem, který by měl hodnotit pohnutky svého klienta. Klíčový je vzájemný vztah založený na důvěře a empatii. Změnu nesmí doprovázet stres, neměli bychom ji vnímat jako něco destruktivního. Naladit se je nutné na nové životní poslání.
Co dál?