Někdy se stane, že šatní skříň napadne plíseň. To poznáme nejtypičtěji podle zatuchlého, vlhkého zápachu, avšak přítomnost plísně v bytě se může projevit také únavou, kašlem, či zarudlýma očima jeho obyvatel. Proč plíseň ve skříni vůbec vzniká a jak se jí zbavit?
Proč se plíseň ve skříni objevuje?
Hlavním důvodem, proč se nejen ve skříni, ale i kdekoliv jinde objevuje plíseň, je vlhkost. Ta může být ve skříni zapříčiněna třeba tím, že do ní ukládáte ještě vlhké, či zpocené prádlo. Viníkem může být ale také nedostatečná cirkulace vzduchu – například tehdy, kdy máte skříň tak plnou, že v ní není prostor pro vzduch.
Problém však nemusí být nutně v samotné skříni. Zdrojem zvýšené vlhkosti může být třeba netěsnící potrubí za zdmi, nebo vlhké podkroví domu. Plíseň pak může přes strop prorůst do zdí a do skříně, kde se jí bude díky temnu, které má ráda, velmi dařit.
Jak se zbavit plísně ve skříni?
Nejdůležitější je odhalit příčinu vzniku plísně. Proč máte ve skříni vlhko? Jak se tam plíseň dostala? Najděte odpověď na tyto otázky a následně příčinu co nejdříve odstraňte – přestaňte do skříně ukládat vlhké prádlo, nechte opravit netěsnící potrubí apod.
Dalším důležitým krokem je samozřejmě očista skříně. Všechno z ní vyndejte a veškeré věci, které v ní máte, vytřiďte. Těch, které už nebudete nikdy nosit ani je potřebovat, se zbavte. Uvolníte tím ve skříni místo a zlepšíte tak cirkulaci vzduchu.
Ještě před tím však namočte ložiska plísně, která ve skříni najdete. Tento krok zní možná trochu zvláštně – koneckonců, plíseň má přece vlhko ráda. Je to však dobrý způsob, jak zabránit šíření spor, které by se při úklidu skříně rozlítaly po celém bytě.
Jak správně umýt skříň?
Jakmile budete mít prázdnou skříň, přijde na řadu samotné mytí. To rozhodně nepodceňte – opravdu pečlivě vydrhněte celou skříň pomocí dezinfekce. Obzvláštní pozornost věnujte různým prasklinám či jiným defektům, ve kterých by se mohla plíseň držet.
Po řádné dezinfekci můžete skříň vymýt ještě octem, který spolehlivě pohltí zatuchlý zápach. Poté nechte skříň několik hodin vyvětrat, aby mohla opravdu perfektně vyschnout. Nakonec můžete skříň provonět osvěžovačem vzduchu či vonným olejem.
Nezapomeňte zbavit plísně také prádlo
Celá vaše snaha by byla k ničemu, kdybyste zpět do čisté skříně naskládali prádlo napadené plísní. Brzy byste mohli dělat všechno nanovo. Nezapomeňte se proto řádně postarat také o prádlo. Počítejte s tím, že běžné vyprání zcela určitě stačit nebude. Co tedy s prádlem, abyste ho zbavili plísně?
Jako první doporučujeme namočit prádlo alespoň na 12 h do octa. Můžete pro jistotu i na delší dobu, avšak ocet po 12 h vyměňte za nový. Skvělým pomocníkem v boji proti plísním je také slunce, takže pokud máte možnost, nechte prádlo nějakou dobu na přímém slunci.
Nakonec prádlo vyperte na dlouhý program a nejvyšší možnou teplotu, jakou dané prádlo snese. Pokud chcete mít opravdu jistotu, můžete ho jednou vyprat octem a až poté klasickými pracími prostředky. Nakonec prádlo pečlivě usušte a poté už uložte do čisté skříně. Skříň můžete nechat pro lepší cirkulaci vzduchu otevřenou, pokud vám to samozřejmě nebude příliš překážet.
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.