Olejová péče o pleť přináší nesporné výhody. Jak při ní správně postupovat?

olej na pleť
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Olejová péče o pleť se stává v posledních letech čím dál populárnější. Není se čemu divit – přírodní oleje a másla působí na pleť opravdu blahodárně. Vyživují ji, zklidňují, chrání a také zabraňují úniku vlhkosti. Přestože to sice může znít zvláštně, olejová péče je vhodná pro všechny typy pleti, dokonce i pro mastnou a aknózní pleť. Je třeba jen zvolit správný olej a především znát správný postup.

Olejová péče o pleť má dlouhou tradici

Přírodní oleje a másla se v péči o tělo a pleť využívaly již před tisíci lety. I naše babičky používaly na pleť sádlo, které nejen že vyhlazuje vrásky, ale také pleť zklidňuje a hojí drobné ranky. Zrovna sádlo však může i přes své nepopiratelné účinky vzbuzovat jisté etické otázky a ne každý ho tak může chtít ke kosmetickým účelům využívat.

Možná vás mate, že mluvíme o „olejové péči“, ale kromě olejů zmiňujeme i másla. Je dobré vědět, že v těchto termínech není kromě konzistence žádný významný rozdíl. Oleje ani másla neobsahují téměř žádnou vodu a jsou tak vysoce koncentrovanými pomocníky plnými všelijakých pleti prospěšných látek. Kromě toho když některá přírodní másla zahřejete, rozpustí se a stanou se tak olejem, což můžete znát například díky bambuckému máslu, které se v dlani zahřeje a rozpustí. Tato změna neubírá máslu/oleji na účinnosti.

Čtěte také:  Japonský mochi efekt vs. korejský glass skin efekt

Výhody olejové péče jsou nesporné

Jednu z výhod olejové péče už jsme naťukli výše – oleje neobsahují téměř žádnou vodu. Jsou tedy opravdu koncentrovanými přípravky a stačí jich použít jen velmi malé množství. Díky tomu jsou velmi účinné a navíc vydrží dlouho. Oproti tomu většina klasických pleťových krémů obsahuje menší či větší množství vody, která je nejlevnější kosmetickou přísadou. Část obvykle ne zrovna nízké ceny tak v podstatě zaplatíte za obyčejnou vodu.

Obsah vody v krémech navíc způsobuje, že se v nich mohou množit mikrobi. Tomu se předchází přidáním konzervantů. Ty by sice neměly být pro člověka nijak zvlášť škodlivé, nicméně už nejednou se stalo, že údajně bezpečný konzervant se ukázal být ve skutečnosti nebezpečným a jeho používání se muselo zakázat. U 100% olejů a másel tato starost opadává, jelikož bez vody se v nich žádní mikrobi množit nemohou, takže není třeba přidávat ani žádné konzervační látky.

Další výhodou je skutečnost, že přírodní olej či máslo zastoupí hned několik kosmetických přípravků najednou. Kromě samozřejmého pleťového krému mohou kosmetické oleje nahradit i tělové mléko, vlasový olej či masku a některé z nich pomohou i s hojením drobných poranění.

Čtěte také:  Jak správně pečovat o pleť? Možná vám pomůže náš průvodce pleťovými přípravky

Jak při olejové péči správně postupovat?

Již jsme psali o obsahu vody a jeho nevýhodách v pleťových krémech. Pravdou však je, že voda znamená i jednu výhodu – je totiž hydratační složkou, díky které není nijak zvlášť potřeba používat pod krém další hydratační přípravek. Jelikož oleje ani másla vodu neobsahují, je třeba pod ně vždy nějakou hydratační vrstvu navíc aplikovat. Samotný olej pleť totiž vyživí a ochrání, ale sám o sobě jí nedokáže dodat hydrataci.

Vždy proto pod olej používejte třeba bylinný hydrolát či hydratační sérum. Nedoporučuje se použití kohoutkové vody, protože společně s ní do pleti dostanete i chlór a další nechtěné složky. Při čištění či mytí, které trvá jen chvíli, to samozřejmě nevadí, ale použitím oleje všechny tyto nechtěné složky z vody „uzamknete“ v pleti na celý den, takže by tam mohly nadělat paseku.

A jaký olej či máslo vlastně zvolit? To záleží především na typu vaší pleti. Takovým nejvšestrannějším pomocníkem je velmi oblíbené bambucké máslo, které lze použít na všechny typy pleti. Suchá pleť ocení také kakaové máslo, ricinový či růžový olej. Mastná pleť pak vezme za vděk levandulovému, jojobovému či konopnému oleji.

 

O Autorovi:
ikona

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články