Japonský mochi efekt vs. korejský glass skin efekt

Japonská žena
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pexels

Na první pohled by se mohlo zdát, že rozdíly v japonské a korejské kosmetice nebudou nijak výrazné, ale opak je pravdou. Japonská pleťová kosmetika chce dosáhnout “mochi efektu.” Ten se dá popsat jako dětská pleť, hedvábná a hladká na dotyk, stejně jako jejich oblíbený rýžový dezert. Naproti tomu korejská kosmetika ma za cíl “glass skin efekt,” tedy dojem lesklé pleti, jako sklo. Který bude pro vás ten pravý?

Japonská péče o pleť

Japonská péče o pleť má obvykle pět kroků v tomto pořadí:

 1. Čištění – Japonky používají tzv. dvojí čištění, hlavně pak večer, pro řádné odstranění zbytků make-upu. Pleť nejdříve zbaví nečistot jemným, olejovým odličovačem (nebo čistícím balzámem) a poté použijí pěnu na pleť k odstranění i hlubších nečistot v pórech.
 2. Tonikum (esence) – Pleťové tonikum se v Japonsku také nazývá esencí. Pomáhá udržet pleti rovnováhu a kontroluje produkci mazu během dne. Bývá ale jemnější, více hydratační a méně kyselé, než na které jsme zvyklí my v Evropě. Během druhého kroku můžete také použít plátýnkovou masku podle typu vaší pleti, ovšem tento krok není nutné opakovat každý den. Postačí klidně jednou či dvakrát týdně.
 3. Pleťové sérum – Sérum se vybírá vždy podle typu pleti. Je důležité vědět, co právě vaše pleť potřebuje, případně je dobré se poradit s odborníkem. Pro někoho bude vhodné výživné sérum pro suchou pleť, pro jiného zase naopak jen hydratační, aby se pleť příliš nepromastila.
 4. Pleťová emulze/krém – Tento krok je klíčový pro dosažení “mochi efektu.” Potřebujeme pleti dodat opět hydrataci po použití séra a tím v pleti uzamknout vlhkost. Znovu je třeba myslet na individuální typ pleti, lidé s mastnou pletí udělají lépe, když zvolí spíše tekutější emulzi, než hutnější krém, aby se pleť zbytečně nedusila.
 5. Přípravek s obsahem SPF faktoru pro ranní použití – Japonci jsou velmi pečliví, pokud jde o ochranu pleti před sluníčkem, používání pleťové péče s SPF faktorem je tedy nutností. Takto se lépe vyhnete pigmentovým skvrnám a předčasným vráskám.
Japonská žena
Mochi efekt. Foto: Pexels

Samozřejmě je možné do péče o pleť v japonském stylu zakomponovat také oční krém, peelingy a noční krémy. Vše je potřeba zařadit s rozmyslem, japonská péčet o pleť je hlavně o určité opatrnosti a jemnosti při volbě přípravků tak, aby se nic zbytečně nepřehnalo.

Korejská péče o pleť

Korejská péče o pleť má za úkol vykouzlit “glass efekt,” neboli zdání vlhké pleti, lesklé jako sklo. S japonským stylem mají společné zaměření na hydrataci, ale liší se v konečném efektu. Další odlišnost je v počtu kroků, bývá jich mezi 7 až 12. Nejběžnějších je 10 v následujícím pořadí:

 1. Čištění balzámem nebo olejovým přípravkem – Tento krok je podobný jako u japonské kosmetiky. Nejdříve použijte pleťový balzám nebo olejový přípravek na čištění pleti.
 2. Čištění pleti na vodní bázi – Následuje pěnový přípravek na pleť, tím se zbavíte zbývajících nečistot. Můžete místo pěnového použít také přípravek na bázi mléka či gelu.
 3. Peeling – Je důležité provádět peeling pleti jednou až dvakrát týdně, abyste se zbavili odumřelých částiček kůže. Na trhu jsou buď klasické peelingy s obrušujícími částečkami nebo chemické peelingy obsahující kyseliny, většinou AHA, kyselinu mléčnou či hyaluronovou. Opět zvažte typ pleti, peelingy používejte opatrně na problematické pleti, abyste si ji nerozedřeli a v malých prasklinkách si pak nezadělali na další záněť.
 4. Tonikum – Tonikum pleti pomůže absorbovat hydratační složky z krémů v dalších krocích péče o pleť. Pro změnu použijte třeba tonikum s rozstřikovačem, hlavně v létě je příjemně osvěžující.
 5. Esence – Pleťové esence je možné použít ve větším množství, jako kdybychom jimi chtěli pleť doslova nacucnout.
 6. Sérum/Ampule – V korejské pleťové kosmetice existuje nespočet různých sér a ampulek pro různé druhy pleti, potřebujete tedy jen vybrat to správné pro váš typ pleti.
 7. Plátýnková maska – Tato maska je pro korejskou pleťovou péči vskutku zásadní. Jejich masky se proslavily doslova po celém světě, opět existuje neskutečné množství, pro každou pleť se najde ta pravá. Ta pak pomůže přiblížit se zase o krůček “glass skin efektu.”
 8. Oční krém – Nikdy není příliš brzy začít s nějakým typem očního krému. Musíte samozřejmě přihlédnout k věku a nezvolit přehnaně výživný či mastný pro mladou pleť, ale ve zralejším věku už si to dovolit rozhodně můžete.
 9. Hydratace – Pořád jí není dost! Tato péče je doslova nabušená hydratací a proto si jí dáme ještě jednou. V této chvíli nemusíte ale nutně zvolit krém, pokud je pleť dostatečně hydratovaná z předchozích kroků. Postačí i péče gelového typu.
 10. Na den SPF ochrana, na noc hutnější krém či maska na spaní – Ráno je třeba nanést SPF ochranu, stejně jako u japonské péče. Na večer, pokud se vracíte ze suššího prostředí či máte suchou pleť, určitě zvolte hutnější krém nebo přímo speciální pleťovou masku na spaní.
Korejská žena
Glass skin efekt. Foto: Pixabay

Teď už je jen na vás, jestli zkusíte japonský nebo korejský styl péče o pleť, výsledek bude jistě stát za to…

 

O Autorovi:
autorka
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pexels
Tereza Netrvalová

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Kromě světa stylu a módy patří mezi její oblíbená témata netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.


Tereza Netrvalová

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Kromě světa stylu a módy patří mezi její oblíbená témata netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.

Další články