Akné není jen jedno. Rozeznáváme hned několik typů a podkožní akné patří k těm horším. Vyskytuje se pod kůží a charakterizují ho tzv. noduly (uzlíky akné), ale také větší, bolestivé a zanícené léze, které se nazývají cysty. Obojí se tvoří hlouběji v pokožce a může způsobit dlouhodobé zdravotní problémy, včetně trvalých jizev.
Příčiny podkožního akné
Podkožní akné vzniká, když příliš mnoho kožního mazu a mrtvé kožní buňky zasáhnou vlasový folikul. Kvůli tomu se vytvoří nodul nebo cysta.
Mezi hlavní příčiny vzniku podkožního akné patří hormonální nerovnováha, která se obvykle vyskytuje během puberty, těhotenství nebo menstruace. Mezi další faktory vedoucí k rozvoji této časté kožní choroby patří nadměrné používání nevhodně zvolené kosmetiky, špatná výživa, stres a genetika.
Jak podkožní akné bezpečně rozpoznat?
Nodulární typ podkožního akné se vyznačuje bolestivými uzlíky hluboko pod pokožkou. Obsah může po určité době (noduly přetrvávají týdny až měsíce) ztvrdnout.
Cystické podkožní akné je charakterizováno cystami (vřídky), které se také vyskytují hlouběji pod kůží. Obvykle jsou červené, zanícené a měkčí na dotek. Tyto cysty mohou být velké a bolestivé a stejně jako v případě nodul může trvat několik týdnů, než zmizí.
Podkožní akné se nejčastěji vyskytuje na obličeji, ale výjimkou nejsou ani další partie.
Jak se podkožního akné zbavit?
Léčba podkožního akné může být náročná a často trvá několik týdnů až měsíců, než projevy zcela pominou. Nabízí se hned několik metod, které vedou k poměrně rychlému zmírnění příznaků.
Léky na předpis – dermatolog vám může předepsat protizánětlivé léky jako kortikosteroidy a retinoidy.
Chemický peeling – tento postup využívá kyselinu glykolovou nebo kyselinu salicylovou k odstranění vrstvy odumřelých buněk a uvolnění ucpaných pórů.
Lasery a světelná terapie – tyto technologie nachází využití v rámci alternativní léčby a většinou se s jejich pomocí daří vyléčit zánět a rychleji regenerovat kůži.
Změna stravovacích návyků – příznaky podkožního akné může zmírnit správná strava. V prvé řadě omezte příjem cukrů a škrobu, které zvyšují hladinu inzulínu v krvi a vedou k tvorbě nodul a cyst. Zároveň zvyšte příjem zeleniny, ovoce, celozrnných potravin bohatých na vitamíny a minerály důležitých pro podporu zdravé pokožky.
Správná péče o pleť – nezapomínejte, že snížit příznaky podkožního akné může i správná péče o pleť. Pro začátek používejte méně agresivní kosmetiku a vyvarujte se příliš častého čištění pokožky, které vede k dalšímu podráždění. Chybu rozhodně neuděláte, když vyzkoušíte micelární vodu Sébium.
Zdržte se doteků – pokud se vám na kůži objevily podkožní cysty, nechte je být. Pokus o vytlačení obvykle vede k dalšímu podráždění a rozšíření infekce.
A ještě něco – vyhněte se stresu, jak je to jen možné. Duševní nepohoda může projevy podkožního akné zhoršit. K nastolení psychické rovnováhy vám dopomůžou vhodně zvolené aktivity. Jóga, meditace, ale třeba jen obyčejná procházka v parku mnohdy dokáží hotové divy.