Roubenky jsou v kurzu. Jaké jsou výhody stavby ze dřeva?

roubenka
Foto: Pila Novotný

Dřevo bylo v našich končinách základním stavebním materiálem po dlouhá staletí. Až v minulém století se lidé začali z různých důvodu přiklánět k cihlám a betonu, přičemž se vytvořilo mylné povědomí, že dřevěné stavby nedosahují takových kvalit ani potřebných izolačních vlastností. Opak je ale pravdou, především roubenky patří k vůbec nejkvalitnějším typům staveb a i proto se znovu vrací do módy.

Proč zrovna roubenku

Roubenka je klasická dřevěná stavba s nezaměnitelným kouzlem. Tradiční chalupa, která je k vidění hlavně v podhůrských oblastech, vyniká dokonce lepší tepelnou ochranou, než mají konvenční domky. Jak je to možné?

Jakmile v roubence zatopíte, prakticky ihned ucítíte krásné teplo. Konvenční domy je nutné déle vytápět, aby došlo k akumulaci. V dřevěným domech je však akumulace tepla také potřebná, tudíž se do nich umisťují vnitřní zděné příčky. Takto je tedy dosaženo lepších izolačních vlastností.

Tím ale s výčtem výhod nekončíme. Roubenka na klíč je vyhotovena mnohem rychleji než klasický zděný dům. Může se totiž stavět kdykoliv v průběhu roku, což u zděných domů, u kterých jsou používány mokré procesy, nelze. Výhodou je i nižší hmotnost stavebního materiálu, tudíž ušetříte náklady na přepravu.

Život v roubence

V dřevěném interiéru vzniká příjemné a přirozené klima. Vzduch se v ní přirozeně udržuje na správné hodnotě vlhkosti a nemusíte se tak obávat vzniku plísní z vlhkosti ani sucha. A takto vydrží dlouhé věky. Roubenka je skutečně stavbou pro mnoho budoucích generací, přičemž si své pozitivní vlastnosti stále udržuje. Kvalitní dřevostavba vydrží až 200 let a při řádné péči i déle. Patříte-li k vlastníkům starší roubenky, vhodná rekonstrukce dřevostavby jí prodlouží životnost o další dlouhé roky. Po domluvě s odborníky zjistíte veškeré náležitosti a potřebné úkony.

Stavba nové roubenky probíhá za dodržení přísných norem na pevnost i požární ochranu. Dobrá roubenka je navíc odolná vůči nežádoucímu hmyzu a plísním. Je ekologická a bydlení v ní je příjemné a útulné.


Další články