Na co všechno se zaměřit při hledání pronájmu nemovitosti v Praze

pronájem v praze
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Širokou nabídkou nemovitostí k pronájmu Praha dokáže nadchnout snad každého. Dokáže uspokojit potřeby jednotlivců, mladých i početných rodin a důchodců. Na výběr je řada lukrativních lokalit v samotném srdci města, ale také v okrajových částech, kde budete obklopeni přírodou. Přečtěte si, na co všechno byste se měli při výběru budoucího bydlení zaměřit, abyste později své volby nelitovali.

Při pronájmu nemovitosti se zaměřte na dispozice – je důležité, aby v daném prostoru měli všichni členové domácnosti svůj prostor

První věc, kterou musíte zvážit, je zejména doba, po kterou chcete nemovitost využívat. Pokud se teď chcete stěhovat do menšího, třeba za účelem úspor, je důležité si uvědomit, že za pár let už vám dispozice malého bytu nemusí stačit. Může přijít dítě nebo se budete chtít sestěhovat s partnerem. Pak je výhodnější pořídit si nájemní byt. Pronájem má také svá velká plus. O opravy se starat nemusíte. To zajistí pronajímatel. Ale asi bude předpokládat, že žárovku si zvládnete vyměnit sami. Nájem bývá často i se základním vybavením. Takže tato starost na začátek odpadá. Máte nejčastěji dvouměsíční výpovědní lhůtu, což je dost času na přestěhování. Hlavně ale nabízí flexibilitu a je to výborný start pro mladé lidi.

Pronájem představuje jistou flexibilitu, ale také závazek

Pokud se rozhodnete pro pronájem, musíte si uvědomit, co pro vás tento závazek znamená. Vždy je základem dobře postavená smlouva. Jelikož deregulace nájmů už skončila, nejsou už ve výši nájemného u srovnatelných bytů tak velké rozdíly, ale cena se hodně liší v závislosti na lokalitě. Tedy za dispozičně stejný byt zaplatíte měsíčně rozdílnou cenu například v centru a na okraji města. Ve většině smluv je také uveden dodatek o inflaci. Jde o to, že každoročně vám může být zvýšen nájem o určité procento či část procenta podle údajů Českého statistického úřadu. Je potřeba si smlouvu důkladně pročíst a zjistit, zda tam máte tuto úmluvu zakomponovanou. Může totiž výši nájmu do budoucna zvýšit.

Vybraná lokalita by měla odpovídat vašemu životnímu stylu

Nelze jednoznačně říct, že v centru bude hluk, smrad a špína, jak si to většina lidí žijících v jiných městech představuje. Faktem je, že tam najdete větší frekventovanost aut a tramvají, na druhou stranu i vy se budete potřebovat nějak přesouvat. Centrum má své přednosti. Malá strana bývá v noci nádherně tajemná. Můžete najít krásná prostranství, kde z okna uvidíte na zeleň, Vltavu i Pražský hrad. Budete uprostřed všeho dění a vše budete mít jako na dlani. Dají se najít prostory, kde budete mít naprostý klid a přitom z okna uvidíte denní shon i občasnou záplavu turistů. Být uprostřed toho všeho má spoustu výhod zejména pro mladé lidi. Vyhlášené bary a hospody skýtají mnohá dobrodružství.

Nájem tady bývá dražší, ale za to je tady nabídka bytů o dost větší. Co se týče komerčních budov a obecně prostorů pro podnikání, je to to pravé místo. Tady si vás všimnou a navíc budete mít i vy své dodavatele hezky poblíž. Přečtěte si o aktuální situaci s byty v Praze.

Když už vás centrum omrzí a vydáte se na okraj, stejně jako já po svých studijních a bujarých letech, zjistíte, že tady to opravdu bývá oáza klidu. Pár přilehlých domečků, sem tam nějaký menší panelák. Často tady máte pocit, že jste na vesnici. Znáte své sousedy, a máte určitý pocit volnosti. Přestanou vás bavit a jdete pryč. Četnost obchodů nebo kaváren tady nebývá nijak velká, ale tak nějak tady všichni předpokládají, že za prací stejně někam jezdíte tak proč si nezajet i nakoupit. Můžete se tady oprostit od všech turistů a cizí jazyk tady vesměs neuslyšíte. Najdete tady také více zeleně.

Je jasné, že každá z možností má své pro a proti. Je nutné si uvědomit, že výhoda pro jednoho může být nevýhodou pro druhého, proto bude při výběru budoucího bydlení vždy záležet na vašich osobních preferencích a finančních možnostech.

Volili byste spíše bydlení v centru, nebo byste dali přednost klidnější okrajové části?


Reklamní sdělení:

Hledáte výhodné ceny pro stěhování v Praze? Koukněte na ceník stěhování Praha!


Další články