Typické letní nečistoty. Víte, jak odstranit skvrny od zmrzliny, ovoce či trávy?

zmrzlina
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Léto je období, které většina z nás ráda tráví venku. Právě s pobytem venku bývá ale spojeno mnoho nečistot a skvrn, které nemusí jít vždy jednoduše vyprat. Ať už jde však o skvrny od trávy, hlíny, ovoce, nebo jídla, nemusíte zoufat. I velmi odolné skvrny můžete odstranit, když víte jak na to.

Skvrny od ovoce jsou nejodolnější

Skvrny od ovoce jsou jedny z nejodolnějších a odstranit je není vůbec jednoduché. Je docela možné, že z některých materiálů ovocné skvrny zkrátka už nikdy nezmizí.

Skvrny od ovoce nikdy nesmíte nechat zaschnout, takže je třeba začít je řešit okamžitě. Na skvrny od tmavého ovoce jako jsou třešně, ostružiny nebo borůvky dobře funguje sůl. Nejdříve špinavé prádlo vymáchejte ve studené vodě, poté skvrnu posypejte solí a vydrhněte jemným kartáčem. Se skvrnami od jahod vám pomůže zase vinný ocet. Smíchejte pár lžiček octa s vodou a zašpiněné prádlo do něj na chvíli namočte. Poté ho jako obvykle vyperte a skvrny by měly pustit.

Čtěte také:  Plíseň ve skříni - proč vzniká a jak se jí zbavit?

Na skvrny od zmrzliny stačí prací prášek

Skvrny od zmrzliny jsou v letním období velmi časté. Zmrzlinu kapající z kornoutku totiž známe snad všichni. Pokud vám kápne na oblečení, není třeba propadat panice. Ihned skvrnu otřete ubrouskem či kapesníčkem a jakmile to bude možné, opláchněte ji teplou vodou. Poté ji posypte pracím práškem a nechte zhruba 30 minut působit. Nakonec, aniž byste prášek opláchli, špinavý oděv standardně vyperte.

Skvrny od trávy nejsou až tak odolné, jak se na první pohled zdají

Čas strávený na trávníku k létu neodmyslitelně patří. Bohužel často končí nevzhlednými zelenými skvrnami, kterých se děsíme. K tomu však není důvod. Navzdory očekávání skvrny od trávy odstraníte oproti třeba ovocným skvrnám poměrně jednoduše. Jako první zkuste skvrnu pořádně opláchnout z vnitřní strany oděvu teplou vodou. Použijte co nejsilnější proud, aby to šlo co nejjednodušeji.

Pokud tento jednoduchý trik nezabere, zkuste skvrnu potřít octem, citronovou šťávou, nebo žlučovým mýdlem. Záleží, co máte zrovna po ruce. Nechte substanci chvíli působit a poté prádlo klasicky vyperte. Skvrna by měla být pryč.

Čtěte také:  Jak vyprat skvrny od krve?

Skvrny od hlíny a bláta je třeba nechat vyschnout

Skvrn od hlíny se zbavíte v podstatě stejným způsobem jako těch od trávy. Před tím je však vhodné nechat mokrou hlínu či bláto uschnout. Suchou hlínu pak můžete z větší části vyklepat nebo odstranit kartáčem. Poté už pokračujte stejným způsobem jako u skvrn od trávy. Pokud se jedná o opravdu odolnou skvrnu a ani tento postup nepomůže, nechte zašpiněné prádlo několik hodin odstát ve vodě s pracím prostředkem.

Skvrny od kečupu odstraníte snadno, hořčice je složitější

Grilování je oblíbenou letní činností. I s ním se však pojí různé nečistoty, jako jsou skvrny od hořčice, kečupu a dalších omáček. Kečup a jakékoliv další omáčky s rajčatovým základem odstraníte celkem jednoduše. Stačí skvrnu umýt pod studenou vodou, pomocí pracího prášku a kartáče vydrhnout a nakonec samozřejmě vyprat. Pokud by byla skvrna i nadále vidět, pověste oděv na sluníčko. To spolehlivě způsobí blednutí rajčatových skvrn.

Hořčici otřete nejdříve papírovým ubrouskem a poté zbylou skvrnu opláchněte studenou vodou. Naneste na ni citronovou šťávu nebo ocet, nechte působit několik minut a pak celý oděv ponořte do vody s pracím prostředkem. Vyndejte ho po 12 hodinách a nakonec klasicky vyperte.

O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články