Léčba zubního kazu je možná i bez vrtání. Musíte ale přijít včas

zubní ordinace
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zuby nevydrží věčně a může se stát, že jejich přirozená obrana v podobě skloviny přestane účinkovat. Bakterie se začnou množit a vznikne zubní kaz. Ten nejdřív postupuje od vrchních vrstev zubu až do dutiny. Když ho objevíte včas, máte naději na zachránění zubu a vyhnete se i nepříjemnému ošetření v podobě vrtání. Jaké existují možnosti léčby zubního kazu a co dělat pro krásný a zdravý chrup?

Není na co čekat

Vidíte malou tmavou tečku na zubu a nevíte, co to je? Může se jednat o pigmentovou skvrnku, která se zničehonic objevila a není hrozbou. Ovšem poměrně reálný je i scénář, že jde o malý začínající zubní kaz. Když půjdete k lékaři včas a odhalíte ho, můžete z toho vyjít bez následků. Základním předpokladem pro úspěch neinvazivní léčby zubního kazu je jeho včasné odhalení.

Bez strachu z vrtání

Vyhněte se hlásku v hlavě, který vám bude našeptávat, ať problém odložíte, že se zub spraví sám. Většinou se to totiž nestane a později se strach z vrtání promění v oprávněný pocit. Moderní metoda ICON® představuje revoluční způsob ošetření zubního kazu. Celý princip spočívá v remineralizaci skloviny, které je přirozenou obrannou bariérou zubu. Nanášením speciální fluoridační pasty navíc dochází k ničení samotného kazu a navíc posilování odolnosti zubu. Z principu fungování vyplývá, že jde o metodu účinnou na povrchové kazy ve sklovině. Dobrý výsledek léčby je ovlivněn i kvalitou provedení, takže je vhodné vybrat si ověřenou dermatologickou kliniku. Dobré zkušenosti s touto metodou mají například na klinice Mediestetik v Praze.

Prevence je základ

A jaká je nejvíce efektivní a nejméně invazivní léčba zubního kazu? Žádný nemít díky svědomité prevenci. Malou část sice tvoří dědičné dispozice, ale když bakteriím nedáte šanci, aby porušily vaší sklovinu, můžete i tak vyhrát. Ústní hygieně se věnujte dvakrát denně a rozhodně nevynechávejte pravidelné preventivní prohlídky u svého lékaře. Právě tam totiž můžete objevit začínající kaz, který se dá velmi rychle a rázně zarazit ve vývoji.


Další články