Jak změřit rychlost internetového připojení

rychlost internetu
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

„Mám pomalý internet“. To je věta, se kterou se i v poměrně digitalizované době setkáváme poměrně často. Obvykle ovšem nebývá problém v samotném internetovém připojení, ale v daném zařízení, se kterým se připojujeme do sítě. Ověřit rychlost internetového připojení je celkem jednoduchou záležitostí. V následujícím návodu popíšeme, jak by mělo probíhat přesné měření a kde hledat případné chyby.

Příprava před měřením

Ještě než si otevřete stránku pro měření rychlosti internetu, proveďte nebo zkontrolujete několik důležitých bodů k tomu, aby byly výsledky co nejpřesnější:

  • Pokud je to možné, připojte zařízení k modemu ethernetovým kabelem. Wi-Fi může výsledky zkreslovat, často je také tím nejpomalejším článkem v připojení.
  • Operační systém v počítači by měl být aktuální. V ideálním případě nově nainstalovaný, i když je nám jasné, že toto lze jen těžko splnit.
  • Webový prohlížeč aktualizujte na nejnovější verzi.
  • Stejně tak by měly být aktuální verze všech ovladačů hardwaru vašeho laptopu nebo počítače.
  • V zařízení zastavte všechny procesy (především aplikace, YouTube apod.)
  • Měříte-li přes modem, odpojte od sítě ostatní zařízení.

Jak měření rychlosti internetu funguje?

Samotná rychlost internetu je měřena jako rychlost přenášení dat v určitém čase mezi vaším zařízením a externím serverem. Vaše zařízení, respektive internetový prohlížeč v něm, lze chápat jako bod A a externí server jako bod B. Výsledná rychlost připojení pak ukazuje nejpomalejší část na trase mezi těmito body, ať už jde o stanování nebo nahrávání dat. Výsledná dsl rychlost by pak měla zhruba odpovídat objednaným službám.

Co dělat, když je naměřená rychlost pomalá?

Často nejde o chybu poskytovatele, ale o problém v počítači v podobě špatné konfigurace programů, starých programů, neaktualizovaného softwaru a podobně. To může vyřešit přeinstalování operačního systému, v nejkrajnějším případě pořízení nového zařízení. Často je také pomalým článkem bezdrátové Wi-Fi připojení, zde se obraťte na poskytovatele, stejně jako v případě dalších nejasností.


Další články