Jak zařídit malý byt, aby působil co nejprostorněji? Těchto 5 tipů vám s tím zaručeně pomůže

malý byt
Světlejší barvy jsou základ. Foto: Pixabay

V dnešní době je velmi oblíbené bydlení v malých bytech. Je to praktické na údržbu a také o dost levnější proti velkým prostorům. Někdy však může nastat problém s tím, jak takový malý byt zařídit, aby nepůsobil příliš stísněně.

Světlé barvy jsou základ

Všichni víme, že světlé barvy mají schopnost opticky zvětšovat. Tmavé barvy naopak zmenšují, což není v už tak malém bytě žádoucí. Zvolte proto raději světlé odstíny, a to nejen na zdi, ale také pro podlahy i nábytek.

Raději se vyhněte také příliš výrazným a sytým barvám. Ty se mohou totiž časem okoukat a přemalovat pak takovou rudou stěnu dá poměrně dost práce. Když se budete držet spíše světlých, neutrálních barev, můžete pak interiér upravovat a měnit podle nálady pomocí drobných doplňků. Například díky polštářkům na gauči, vázám, či nástěnným dekoracím, tak můžete mít místnost jednou do červena a pak zase do modra.

Nejvhodnější je otevřený a odlehčený nábytek

Mohutný nábytek není do malého bytu vůbec vhodný. Byt by s ním působil příliš stísněně. Vybírejte raději nábytek z lehkých konstrukcí s velkým množstvím otevřených, nebo prosklených polic. Do těch pak můžete umístit různé barevné či proutěné krabice, ve kterých skryjete všelijaké věci. Nastolíte tak harmonii podle zásad feng shui, přičemž prostor bude praktický a přívětivý zároveň.

nábytek a televize
Do malého interiéru je vhodnější volit otevřený nábytek. Foto: Pixabay

Vhodný je také nábytek na nožičkách, který prostor opticky zvětšuje. Tento typ nábytku však nemusí vyhovovat každému, jelikož pod něj často zapadá nepořádek.

Tip: Chybí vám ještě nějaký kousek nábytku? Spoustu nábytku různého stylu, který se hodí nejen do malého bytu, seženete u Expedo. A když využijete Expedo slevový kód, tak navíc pěkných pár korun ušetříte.

Koberec musí mít správnou velikost

Kdo by nezbožňoval koberce – jsou měkké, hebké a teplé. Ideální doplněk do každého bytu. Pokud vyberete správný, bude vám i v malém bytě skvěle sloužit. Pokud však zvolíte příliš malý koberec, prostor bude působit tak nějak sevřeně. Naopak příliš velký koberec také nemusí vypadat úplně nejlépe. Vždy se proto před výběrem koberce ujistěte, že bude do vašeho prostoru dobře zapadat.

pokoj
Dobře zvolený koberec místnost opticky zvětší. Foto: Pixabay

Zrcadla dokáží zvětšit místnost

Nebojte se umístit do bytu větší množství zrcadel. Ta mají podobně jako světlé barvy schopnost opticky zvětšovat prostor. Dnes navíc seženete zrcadla všelijakých tvarů a velikostí, díky čemuž je můžete využít zkrátka jako prostou dekoraci.

Ne každému může být příjemné mít v bytě příliš mnoho zrcadel, což je naprosto pochopitelné. Když je však umístíte správně, uvidíte, že celý prostor krásně zvětší i prosvětlí.

zrcadlo
Zrcadlo prostor opticky zvětší. Foto: Unsplash

Se světlem je všechno lepší

Světlo je důležitý prvek všude, avšak v malém bytě obzvlášť. Hlavní svítidlo doplňte malými bodovými světly, LED páskami či stolními lampičkami. Stojacím lampám se raději vyhněte – zabraly by zbytečně moc místa.

Důležitá jsou také okna. Pověste k nim lehké záclony, které propustí dovnitř dostatek světla. V kombinaci se světlými barvami bytu dokáže denní světlo hotové divy.

O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články