IVF kliniky nabízejí pomocnou ruku neplodným párům

láska
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Současná doba přináší do lidských životů řadu benefitů, ale někdy si také vybírá svou daň. Zhoršené životní prostředí, stres, negativní vlivy chemikálií, konzervantů nebo toxinů a řady dalších látek a produktů jsou příčinou vzniku mnoha civilizačních chorob, mezi něž podle Světové zdravotnické organizace patří také neplodnost. Vzhledem k tomu, že téměř 25 % páru nemůže otěhotnět přirozenou cestou, je to na místě. Naštěstí moderní medicína dokáže do velké míry neplodnost velmi úspěšně léčit, ať už hormonálně, darovanými vajíčky nebo asistovanou reprodukcí.

Dlouhé čekání na pozitivní výsledek těhotenského testu

Když se pár rozhodne, že založí svoji vlastí rodinu, obvykle neočekává, že se početí podaří hned na první pokus. Někdy se ale vyčkávání nekonečně protahuje a místo radosti v podobě dvou čárek na těhotenském testu se do života vkrádá smutek, zklamání, frustrace a začíná docházet trpělivost. Pokud je ale vaše čekání delší než rok a stále se vám nepodařilo počít, je možná na čase začít zvažovat jiné cesty. Jednou z možností je umělé oplodnění.

Na IVF kliniku se objednáte snadno telefonicky, e-mailem, prostřednictví kontaktního formuláře nebo můžete osobně zavítat do vámi vybraného centra asistované reprodukce a domluvit si termín úvodní schůzky. Na první konzultaci musejí dorazit oba partneři. Lékař se podrobně vyptá na osobní a rodinnou anamnézu muže a ženy, prodělaná onemocnění a zeptá se další informace, které mu umožní co nejlépe diagnostikovat příčinu neplodnosti a určit nejvhodnější způsob léčby. Pak pár čeká série vyšetření.

Podle jakých kritérií se pozná neplodnost

Při zjišťování, proč pár nemůže počít přirozenou cestou, je potřeba provést řadu testů, které se u žen a mužů liší. Muži, kromě běžné zdravotní prohlídky, absolvují takzvaný spermiogram. Jedná se vyšetření, díky němuž je možné velmi přesně určit kvalitu spermií, jejich množství a pohyblivost, složení spermatu a lze rozpoznat případné anomálie. Pokud nejsou výsledky spermiogramu v mezích běžné normy, muže ještě čeká vyšetření varlat, nadvarlat a prostaty. Vzorek se získá běžnou masturbací, případně je možné ho abstrahovat operačně.

U žen je vyšetření více. Velmi důležité je hormonální vyšetření, díky němuž lze snadno odhalit případné odchylky od běžné normy hladiny hormonů, anomálie nebo nerovnováhu. Zkoumá se také množství estrogenu a progesteronu a imunitní faktory. Lékař sleduje pravidelnost menstruace a možné poruchy menstruačního cyklu. Během gynekologického vyšetření provede lékař ultrazvuk, aby zjistil, jestli jsou vejcovody průchozí a neobjevují se žádné srůsty, stav endometria a dělohy. Po získání všech výsledků je lékař schopen určit příčiny neplodnosti a navrhnout léčebný postup.


Další články