Jak začít cvičit?

cvičení
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jaro je tu, kabáty a zimní bundy jsme už sklidili do skříní, kila navíc nabraná přes zimu ale jen tak někam neodložíme. Drastické diety nebo speciální jídelníčky však nejsou tím, co by vás mohlo spasit. Recept na pěknou postavu, který je navíc zdravý, tkví v poctivém cvičení. Jak začít?

Začněte doma

Vzhledem k pěknému počasí je možné začít cvičit pod širým nebem, pro začátek je však lepší cvičení doma, které má pro začátečníka řadu výhod. Velkým benefitem je samozřejmě soukromí, ale ušetříte i peníze a v podstatě si můžete zacvičit jakmile vstanete, nebo kdykoliv dostanete na rozcvičku chuť. Na druhou stranu musíme zmínit i nevýhody, které vyplývají zejména z omezeného prostoru. Chcete-li běhat, doma to moc nepůjde. Domov je také prostředím, které vás může rozptylovat, a tak lidé, kteří nemají až tak pevnou vůli, mohou být neustále rozptylováni třeba blízkou televizí.

První cviky a pomůcky

Pomineme-li výhody a nevýhody, vrhneme se rovnou na samotné cvičení. Nejprve to zkuste bez cvičebních pomůcek. Pro začátek vám postačí odhodlání. Ideální jsou dřepy, kliky a výpady. Každý cvik opakujte desetkrát až patnáctkrát, a pokud bude pravidelný trénink přinášet výsledky, četnost cviků navyšujte. Samozřejmě berte v úvahu svůj aktuální zdravotní stav, případně cvičení konzultujte s lékařem.

Postupem času můžete přidávat cviky se zátěží, například s PET lahvemi naplněnými vodou. Když vše půjde, lze začít s nákupem základních pomůcek – nezbytností je cvičící podložka, můžete ale zkusit skoky přes švihadlo nebo aktivity na gymnastickém míči. K ruce přijdou vhod i činky a nakonec zjistíte, že vás domácí cvičení tak chytlo, že budete chtít ten nejlepší rotoped.

Správná strava

Při pravidelném cvičení je samozřejmě dobré dodržovat pitný režim a myslet na hodnotnou stravu. Vyhledejte si recepty obsahující dostatek zeleniny, vlákninu, ale i maso. Vyhýbejte se tučným jídlům a fastfoodové stravě. Nepřehánějte to s alkoholem a rozhodně nekuřte. Nakonec zjistíte, že může být cvičení doma zábavné, a když překonáte první týdny, rozhodně se budete cítil lépe.


Další články