Jak vznikl svátek svatého Valentýna

svatý valentýn
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Svátek svatého Valentýna se stává zavedenou tradicí i v České republice. Za jeho zrodem stojí jeden z mnoha svatých, který za své činy zaplatil životem.

Historický Svatý Valentýn

Svatý Valentýn (Valentin) žil ve 3. století v Římské říši. V roce 203 byl zvolen biskupem a poté působil v Římě. Podle legendy má na svědomí několik zázraků. Údajně zemřel v roce 276 násilnou smrtí. V té době mu bylo podle dochovaných záznamů téměř 100 let.

Valentýn se stal patronem zamilovaných proto, že za zády císaře oddával zamilované páry. Takovým párům bylo z různých důvodů v manželství bráněno. Když se však informace o Valentýnových tajných praktikách dostaly na veřejnost, byl zatčen a odsouzen k trestu smrti. Poprava světce proběhla právě 14. února.

Čtěte také:  Překvapte svůj protějšek červeným spodním prádlem

V době, kdy Valentýn žil, bylo křesťanství stále ještě okrajové náboženství. Valentýn měl údajně léčitelské schopnosti, které byly považovány za zázračné. Pravděpodobně spíše věděl, jak nemocné uzdravit nebo jim pomoci přírodními látkami. Vyléčení pacienti se poté obraceli na jeho víru. To se zcela jistě nelíbilo pohanským Římanům, a tak spíše než za tajné sňatky byl vykonán trest smrti za šíření křesťanství.

Vznik svátku Sv. Valentýna

Oslavy tohoto světce mají krátkou tradici. První zmínky o oslavě svátku svatého Valentýna jsou staré přibližně jedno století a pocházejí ze Spojených států, kde jsou spjaty s nabídkou prodeje dárkových předmětů a přání. Valentýn je tak první svátek, o kterém můžeme říci, že vznikl za účelem prodeje a zisku. Únor je nepochybně „okurkovou“ sezonou pro prodejce a firmy. Když se v roce 1907 objevily na trhu přáníčka pro zamilované, jejich výrobci zněkolikanásobili své únorové obraty oproti předchozím rokům. Podobný úkaz můžeme pozorovat i o několik let později, kdy výrobce jistého černého nápoje potřeboval zvýšit prodeje v zimě, a tak vymyslel červenou vousatou postavu, která jezdí kamionem. Nic z toho ale nemění fakt, že zamilovaní si tento svátek mohou užít v duchu dobra, které konal sv. Valentýn.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články