Aby se vám dobře spalo, nestačí mít jen pohodlnou postel a povlečení vhodné na dané roční období, ale také to správné prostěradlo. Jeho účelem je ochrana matrace před potem, vlasy a kousky kůže, ale také nám spolu s dalšími lůžkovinami zajišťuje tepelný komfort na lůžku. Na prostěradle trávíte poměrně velkou část dne, a to zdaleka ne jenom spánkem, a proto je jeho výběr opravdu důležitý.
Typy prostěradel
Rozlišujeme dva základní druhy prostěradel, a to plachtová a napínací.
Plachtová prostěradla
Ti starší z nás si plachtová prostěradla pamatují jako kdysi jedinou variantu. Jedná se o obdélníkový kus látky, který musí být dostatečně velký, aby se dal zahrnout pod matraci. A to bývá kámen úrazu zejména u těch, kteří mají neklidný spánek. Já osobně jsem například plachtové prostěradlo neudržela v původním stavu nikdy bez ohledu na to, jak moc velké kusy na něm byly založeny. Proto je pro osoby, které v noci v klidu nevydrží, důležité si plachtová prostěradla kupovat v každém rozměru nejen o výšku matrace, ale také minimálně o dalších 10 cm delší, než je plocha lůžka. Pak snad prostěradlo plachta vydrží celou noc tam, kde má. Jejich další nevýhodou ale je, že se nevyhnete žehlení, případně mandlování, pokud k němu máte přístup.
Napínací prostěradla
Základní rozdíl je ve střihu. Napínací prostěradla mají v každém rohu šev a dolní okraj je zakončen tunýlkem s gumou. Díky ní se prostěradlo po umístění na matraci nádherně vypne a vy nemusíte řešit žádné žehlení, abyste spali na rovné ploše bez skladů. Zásadní chybou ale může být, pokud se snažíte napnout prostěradlo příliš malé. Sice ho asi natáhnete, ale protože látka se bude napínat až příliš, prostěradlo se velmi pravděpodobně brzy opotřebuje. A budete kupovat další. Proto před každým nákupem skutečně důkladně změřte matraci, včetně její výšky. Máte-li tu vyšší, vybírejte z prostěradel právě pro takové matrace, které bývají v samostatné nabídkové kategorii.
Speciální druhy prostěradel
Při péči o malé děti, ale také o seniory nebo nemocné osoby vám mohou přijít vhod i speciální druhy prostěradel s nepropustnou vrstvou. Tak je obvykle vespod, směrem nahoru je materiál textilní. Další variantou je čistě plastové prostěradlo, které se umisťuje pod běžné textilní jako ochrana matrace. Vyplatí se také používat chrániče matrace, které se natahují pod textilní prostěradlo.
Jak vybrat správnou velikost prostěradla
Základní rozdělení v nabídce obchodů s lůžkovinami je na prostěradlo na jednolůžko, prostěradlo na dvoulůžko a dětské prostěradlo. Ale v rámci těchto kategorií hrají zásadní roli rozměry prostěradel a samozřejmě také správné změření matrace.
Musíte změřit délku, šířku a také výšku. Protože mnoho lidí preferuje matrace, které jsou vyšší, třeba i desítky centimetrů, ať už z důvodů zdravotních, nebo pohodlného vstávání, je nezbytné se věnovat i prostěradlům speciálně určeným na vysoké matrace. A pokud máte doma dlouhána, možná budete hledat i prostěradla prodloužená.
Jednolůžka a dvoulůžka
Prostěradlo na postel pro jednoho člověka může být úzká, nebo v podstatě vypadat skoro jako menší dvoulůžko. U jednolůžek obvykle najdete rozměry od 80 × 200 ×20 cm až po 140 × 200 × 20 cm. Pokud máte vyšší matraci, vyrábějí se také varianty s výškou 30 nebo 40 cm. Nejčastější rozměry matrací u dvoulůžek jsou 160 × 200 × 20 cm, 180 × 200 × 20 cm a 200 × 200 × 20 cm, ve zvýšené variantě s třetím rozměrem 30 nebo 40 cm. Prodloužené varianty prostěradel na jednolůžka i dvoulůžka mají délku 220 cm.
Pokud kupujete prostěradlo na postel, které je napínací, vyberte podle všech tří rozměrů a určitě sedne správně. Tři rozměry platí zejména pro napínací prostěradla pro vysoké matrace. Pokud se ale jedná o plachtu, obvykle je uváděn skutečný rozměrem prostěradla, tedy ne rozměr matrace. Musíte si tak vybrat plachtu s dostatečnou rezervou pro velikost vaší matrace. V případě, že rozměry matrace ve vaší posteli jsou zcela atypické, lze si objednat také ušití prostěradla na míru. Ale také v takovém případě je základním předpokladem správně změřená matrace.
Prostěradlo do dětské postýlky
Dětská prostěradla jsou samostatnou kategorií. Obvyklé rozměry prostěradel pro děti jsou 60 × 120 × 10 cm, 70 × 140 × 10 cm nebo 80 × 140 × 10 cm. Ale i u dětských postýlek mohou být rozměry matrací zcela atypické, takže i do postýlky nebo kolébky zděděné po předcích si můžete nechat ušít dětské prostěradlo na míru.
Prostěradla podle druhu materiálu
To, jaký materiál vám bude nejlépe vyhovovat, je asi nejlepší vyzkoušet na vlastní kůži. Malou nápovědou pro vás může být třeba charakteristika jednotlivých druhů látek. Důležité je vybírat si kvalitní výrobky, které mají vyšší gramáž. Pro horké noci vybírejte raději chladivá prostěradla, pro zimní období naopak ta, která vám pomohou udržet pod přikrývkou příjemné teplo.
Bavlněné prostěradlo
Jeden z nepříjemnějších materiálů pro prostěradla je hladká bavlna. Výhodou bavlněných látek je možnost prát je i na 60 °C, případně lze použít i sušičku. Podle mého ale není nad vyvoněné prostěradlo usušené na sluníčku. Z bavlny se vyrábějí nejen napínací, ale i plachtová prostěradla. Ta lze i vyvářet, takže je často používají i ubytovací zařízení. Ale bavlnu najdeme i v jiných materiálech.
Froté
Také froté se vyrábí z větší části z bavlny v kombinaci s polyesterem. Obvyklý poměr je 4:1 ve prospěch bavlny. Jde o speciální druh tkaniny s malými smyčkami z obou stran. Známe ho třeba z ručníků, županů, koupelnových předložek, ale velmi populární je také jako materiál pro napínací prostěradla. Je příjemný, dobře se udržuje a výborně se na něm spí. Speciálním druhem vhodným i pro alergiky jsou froté z bambusových vláken. Jejich výhodou je odolnost vůči plísním a bakteriím, takže se hodí i na postele osob se sníženou imunitou.
Jersey
Další bavlněný materiál na prostěradla je jersey, česky také žerzej. Vyrábějí se jak čistě bavlněná prostěradla, tak i prostěradla v kombinaci bavlna s elastanem. Žerzejová prostěradla na matraci výborně sedí, jsou hladká a velmi příjemná na dotek. Materiál je savý, prodyšný a nemusíte ho žehlit. Někomu ale mohou připadat v chladném období příliš studená.
Damašek
Bavlněný může být také damašek. Jedná se o jednobarevnou tkaninu se vzory v mnoha různých tvarech, ale může být i ve více barvách. Právě na lůžkoviny se používá damašek utkaný z bavlněných vláken s malou srážlivostí. Šijí z něj hlavně plachtová prostěradla, velmi často s pruhovými vzory. Jsou lesklá, velmi pevná a působí luxusně. Proto se s nimi můžete setkat třeba v dražších hotelech, kde často najdete i povlečení z damašku či dalších velmi kvalitních materiálů.
Len
Dříve velmi častý a dnes se opět vracející materiál na prostěradla je len. Jedná se o rovněž hypoalergenní materiál, který je velmi pevný a odolný vůči plísním, bakteriím a také roztočům. Dobře odvádí vlhkost a jeho výhodou je, že zatímco v létě působí chladivě, v zimě příjemně hřeje. Používá se hlavně na plachtová prostěradla, ale můžete najít i napínací lněná prostěradla.
Satén
Hlavně v létě je velmi populárním materiál pro prostěradla satén. Typický je pro něj lesklý vzhled a u bavlněného saténu i skvělé vlastnosti. Bavlněný satén je prodyšný, má atlasovou vazbu a působí velmi jemně. Nevýhodu je vyšší cena. Proto se prodávají i levnější satény z umělého vlákna, které ale kvality bavlněného saténu nedosahují.
Mikroplyš
Jedná se o umělý materiál, který je ale velmi příjemný a oblíbený hlavně v zimě, protože příjemně hřeje. Do postele s mikroplyšovým prostěradlem se zaboříte jako do pelíšku. Je hlaďoučký, takže ho milují nejen dospělí, ale také děti.
Mušelín
Další dražší, ale velmi kvalitní materiál na prostěradla je mušelín. Může být ze 100% bavlny, 100% organické bavlny, případně z bavlny v kombinaci s bambusem, nebo spandexem. Jedná se o velmi příjemný, prodyšný s otevřenou vazbou a lehkou strukturou. Zároveň je ale také odolný a dobře se udržuje.
Speciální materiály
Nejen povlečení, ale také prostěradla je třeba vybírat s ohledem na zdravotní stav uživatelů. Hypoalergenními materiály u prostěradel jsou bavlna, bambus a len, ale může to být také mikroplyš. Nestačí ale, že prodejce deklaruje materiál jako vhodný pro alergiky.
Proto dávejte přednost výrobkům, které disponují textilními certifikáty, které hypoalergenní parametry prostěradla potvrzují. Dávejte také přednost výrobkům, bez zbytečných chemických přísad. Vhodnější jsou také ty nejhustější tkaniny. Důležité je prostěradlo i povlečení pravidelně prát, optimálně každý týden.
Barevnost
Naprostá většina prostěradel je jednobarevných. Dnes už si můžete vybrat z mnoha různých odstínů, protože doby, kdy byla prostěradla jen bílá, jsou už naštěstí dávno pryč. Volte ale barvy, které nejen ladí s povlečením, ale i s celkovým designem ložnice. Praktické je mít prostěradla, která lze použít s alespoň dvěma různými typy povlečení. I proto jsou jednobarevná prostěradla vhodnější než vzorovaná.
Už víte, jak si vybrat? Věříme, že ano. Tak ať se vám dobře spí.
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.