košile
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Košile je tradiční součástí pánského oblékání. Ne každý muž si ji ale stále umí vhodně vybrat. Co byste měli vědět, než vyrazíte do obchodu?

Správný střih a velikost košile

Každý muž v košili vypadá jako nefalšovaný gentleman. A to i tehdy, pokud nemáte zrovna prostředky na to, abyste si ji nechali ušít na míru. I ta, kterou vyberete přímo v obchodě, může vypadat skvěle. Mnoho mužů se ale při výběru dopouští zásadních chyb.

V první řadě byste tak měli být rozhodnutí, jaký střih potřebujete. Pánské košile lze rozlišit podle tohoto parametru jednoduše na:

  • Slim fit
  • Regular fit
  • Comfort fit

Střih Slim fit je určen štíhlým mužům a pořídit lze i variantu Extra slim, což je velmi zeštíhlený střih. Košile střihu Regular fit je navržena pro muže běžné postavy, střih je rovný. Varianta Comofort fit je naopak rozšířená. Odpovídající střih lze určit po naměření obvodu hrudníku a pasu.

Kromě střihu je určující i správná velikost. Bude proto zapotřebí změřit i další tělesné míry. Velikost se uvádí podle obvodu límečku. Změřte si tak v první řadě před výběrem s pomocí krejčovského metru obvod krku.

Druhou určující veličinou je i délka rukávu. Správně by vám měl končit na kořeni palce, respektive kloubu palce, pokud upažíte. Košile by vám měla sedět také v ramenou a při zvolení správné délky se vám určitě nesmí vykasávat z kalhot.

Barevnost košile a tipy na péči

Dále je nutné uvažovat o příležitosti, pro kterou košili volíme. Pro formální události téměř nelze nic zkazit klasickou bílou barvou. Do obleku je přípustná rovněž jednobarevná varianta, ale také s jemným decentním vzorem, jako je kostka nebo tenký proužek.

Rozhodnout se musíme podle charakteru konkrétní akce, obchodní jednání si žádá jednoznačně právě bílou košili, místní hasičský bál „unese“ i barevnou verzi.

Součástí výběru je ale, pozor, také správná péče o košili. Ta zahrnuje v první řadě praní, a to maximálně na teplotu 40 °C. Ideálně zvolte program na jemné praní, pokud jím vaše pračka disponuje. Zejména bavlněným košilím také nesvědčí sušička. Stejně tak je u této součástí pánského šatníku nepřípustné vynechávat žehlení.


Další články