Jak nejlépe zabezpečit svoji rodinu?

rodina
Foto: FabrikaSimf / Shutterstock.com

Každá hlava rodiny – a je jedno, zda jde o matku, či otce – touží po tom, aby rodina byla dokonale zabezpečena. Myslíme přitom na rodiče, potomky, mnohdy i na sourozence a členy širší rodiny. Jak ale zabezpečení rodiny dosáhnout?

Většina lidí si představí finanční zabezpečení

Pod pojmem „zabezpečit“ si většinou na první dobrou představíme zabezpečení peněžní, resp. majetkové. Jinými slovy si tedy kladete otázku, jak vydělat mnoho (desítek) milionů korun tak, aby si nikdo z rodiny nemusel dělat starosti o střechu nad hlavou či nemusel do „průměrného zaměstnání“ a mohl si naplno užívat života.

Ačkoli jde nepochybně o chvályhodné myšlenky, je nutné si nalít čistého vína. Prakticky jedinou alespoň trochu reálnou možností, jak tohoto cíle dosáhnout, je podnikání. Úspěšné firmy s mnohamilionovými zisky ale dokáže vybudovat jen zlomek lidí. Alternativní cesty v podobně výhry v loterii nebo spekulativní investování na burze už jsou pak spíše z říše snů.

Nejreálnější cesta k finančnímu zabezpečení tedy vede přes základní poučky o finanční gramotnosti. Musíte celý život utrácet méně, než kolik vyděláváte. Našetřené peníze ukládejte stranou – v ideálním případě je konzervativně investujte například do akcií, dluhopisů nebo třeba do nemovitostí, abyste dosáhli zajímavého zhodnocení. Zvládnete-li takto odkládat stranou tisícové částky měsíčně po celý život, výsledkem může být mnohamilionové bohatství pro vaše dědice.

Pamatujte na nejhorší

Živitelé rodiny by vždy měli pamatovat na ty nejhorší scénáře, ať už jde o vážné zranění, nebo dokonce vlastní smrt. Z tohoto důvodu by si měl každý ekonomicky aktivní občan sjednat životní pojištění. Dojde-li z nějakého důvodu k výpadku příjmu, nebo dokonce k úmrtí, nezůstane rodina bez prostředků. Pojišťovna vyplatí z titulu uzavřené smlouvy pojistné plnění pojištěné či určené osobě.

Soustřeďte se na vzdělání

Chcete-li své potomky opravdu spolehlivě zabezpečit, pak to vůbec nejlepší, co pro ně můžete udělat, je naučit je samostatnosti a schopnosti proplouvat nástrahami dnešního světa. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je vzdělání. Nemluvíme jen o základní, střední či vysoké škole. Hodit se mohou i různé dovednostní a znalostní kurzy, osobní rozvoj, soukromá výuka jazyků a podobně. Dítě by samozřejmě nemělo být vaší cílevědomostí přehlceno. Nicméně platí, že s trochou píle je pravděpodobné, že váš potomek nebude mít v dospělosti o pracovní uplatnění – a tím i spolehlivě zabezpečující příjmy – nouzi.

Fyzické zabezpečení

Ačkoli žijeme v právním státě, je vhodné myslet také na zcela základní ochranu rodiny ve formě ochrany před napadením či zcizením majetku apod. Zde pomůže v první řadě fyzická zdatnost – ta může působit odstrašujícím dojmem. Domácnost pak můžete vybavit pohybovými senzory, kamerami či bezpečnostním systémem s alarmem.


Další články