Jak nadčasově propojit exteriér a interiér domu?

koupelna
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Stavíte nový dům, ale bojíte se, abyste již za pár let nelitovali některých stavebních řešení? Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou dojít k vysněnému cíli.

Začněte už u pozemku, pokud můžete

Velkou roli při stavbě domu hraje již samotný pozemek, na kterém bude nemovitost vybudována. Pozemek a stavba by totiž měly být v harmonii.

Chcete-li, aby výsledkem byl dům, který má duši a jeho vzhled vás bude naplňovat i po mnoha letech, sáhněte po pozemku na svahu. Můžete na něm postavit dům, který bude sklon pozemku respektovat. Historicky platí, že mezi nejzajímavější stavby patří ty, kde se uplatnilo chytré řešení reagující na charakter daného místa. Připravte se ale na to, že návrhy domu na svažujícím se pozemku, stejně jako výstavba samotná, nejsou levnou záležitostí.

Pokud tedy chcete stavět spíše klasický dům, sáhněte po pozemku na rovině. Je to mnohem lepší než svažující se pozemek složitě vyrovnávat.

Inspirujte se minulostí

Pokud je vaším cílem nadčasový design, je nutné se poohlédnout zpět. Inspirujte se staršími realizacemi, které i po mnoha desítkách let působí skvěle. Stejně tak identifikujte případy, kdy nemovitost či její interiér rychle zestárly.

Obecně platí, že méně je více. Používejte klasické materiály bez přílišné „kreativity“. Minimalisticky řešený nábytek ze surového dřeva je z hlediska designových trendů prakticky nesmrtelným řešením.

Vidět to můžeme například u plastových oken, která byla ještě před několika lety nejčastěji používaným řešením při rekonstrukcích a v novostavbách. Plast ale špatně stárne – bílá barva žloutne, drobné části se odlamují a okna nepůsobí tak dobře jako po realizaci. Z toho důvodu se nyní okna a dveře opět stále častěji vyrábějí ze dřeva či kovu, případně z kombinace více materiálů.

Někdy ale nejmodernější řešení dávají smysl

Jsou ale situace, kdy naopak dává smysl použít nejmodernější řešení. Je tomu například u francouzských oken v přízemí domu. U těch dochází k rychlému rozvoji a prakticky každý rok je na trhu dostupné lepší řešení.

Dnes tak není výjimkou, že v obývacím pokoji dochází k realizaci kompletně prosklené stěny. Okna sahají od podlahy až ke stropu. Jde o dlouhodobější trend – lidé přirozeně chtějí mít prosvětlený interiér a čím je novostavba novější, tím bývají větší i okna domu. Navíc díky tomu lze přirozeně propojit interiér a exteriér stavby a vytvořit plynulý přechod mezi obývacím pokojem, zimní zahradou a terasou, která se zase plynule mění v zahradu.

Stejně tak návrhy koupelen jsou obvykle realizovány dle současných trendů a možností. I zde platí, že moderní řešení znamená vyšší komfort a delší životnost.


Další články