Výhodou LED žárovek je jejich úspornost a dlouhá životnost. Pozor však na modré světlo, které tyto žárovky obsahují. Modrá část denního světelného spektra ovlivňuje lidský biorytmus založený na střídání dne a noci, a tak by mu člověk neměl být vystaven ve večerních hodinách a v noci.
Ve večerních hodinách tlumte modré světlo
Nadmíra modré složky světelného spektra ve večerních a nočních hodinách může u vnímavějších osob způsobovat nespavost a deprese. Rovnováhu v biorytmu udržují dva hormony – spánkový hormon melatonin a serotonin, který je zodpovědný za dobrou náladu. Modré světlo však blokuje tvorbu melatoninu, což vede k narušení takzvaných vnitřních hodin, organismus je zmatený a k nespavosti se začnou přidružovat další problémy.
Škodlivost LED žárovek tedy netkví v samotném výrobku, který je naopak vhodný během dne nebo při práci. Měli byste se však vyvarovat jejich používání ve večerních hodinách. Proto v místech, kde trávíte čas před spaním, raději volte žárovky s teple bílým světlem. Tuto informaci naleznete na obalu.
Modré světlo vydávají televizory a monitory, proto si nastavte vaše zařízení na takzvaný noční režim (night shift), který modré spektrum po setmění blokuje. Většina nových přístrojů tuto funkci obsahuje.
Řešení pro domácnost
Pokud trávíte večery na stejných místech jako přes den (například u pracovního stolu), rozhodně nemusíte každý večer měnit žárovky nebo pořizovat dvě lampičky. Efektivním řešením je takzvané biodynamické osvětlení pomocí chytrých žárovek. Ty pracují na jednoduchém principu a automaticky mění intenzitu a barvu osvětlení během dne. Většinou je možné takové žárovky rovněž ovládat pomocí mobilního telefonu nebo tabletu.
Biodynamická žárovka nepatří k nejlevnějším, je však komfortní. Současná LED žárovka jí v tomto ohledu nemůže konkurovat.