Co je jersey prostěradlo a čím se liší

látka

Jersey, případně počeštěně žerzej je označení pro měkké a pružné pleteniny, které můžou být jednoduché nebo dvojité. Pojďme si o tomto zajímavém a zároveň praktickém materiálu říct víc.

Co je to žerzej?

Jako žerzeje jsou označovány lehké až středně těžké pleteniny, které se nemačkají a jsou velmi měkké na dotek. Žerzej dobře splývá a mírně ho lze takém roztáhnout. Povrch pleteniny může být buď zcela hladký, nebo lehce členitý. Rozeznává se jednoduchý žerzej (single jersey) a dvojitý žerzej (double jersey). Jednoduchý žerzej vypadá jinak z rubu a líce. Dvojitý žerzej vypadá z obou stran stejně, lze ho více roztáhnout a vůbec se nemačká.

Kromě pletenin se vyrábí také tkaný žerzej, a to vyrábí z hedvábného vlákna s vysokým zákrutem. Vlněný žerzej se používá na výrobu vlněných šatů a přiléhavých svetříků. Z hedvábného žerzeje najdete lesklé a jemné svetříky, včetně těch, které jsou určené jako doplněk večerního oblečení. Žerzej můžete najít také v podobě napínacích prostěradel na vysoké matrace.

Žerzejová pletenina se původně vyráběla jen z vlněné příze, dnes se vyrábí také z čisté bavlny, ze syntetických vláken, případně z jejich směsí. Bavlněný žerzej můžete někdy najít také pod názvem matný žerzej, protože jeho povrch se neleskne a materiál se velmi snadno udržuje. Speciální kvalitou vyniká mako jersey, což je pletenina vyrobená z nejkvalitnější egyptské bavlny. Je velmi měkký, prodyšný a výborně absorbuje vlhkost.

Jaké má žerzej vlastnosti

Dnešní žerzejové materiály mají skvělé vlastnosti a jsou tak velmi oblíbené. Žerzejové materiály jsou:

  • měkké, tedy příjemné na kůži, ať jste v žerzeji oblečení nebo na spíte na žerzejovém prostěradle,
  • pružné, takže se skvěle hodí například pro výrobu prostěradel, která se na matraci dokonale vypnou,
  • prodyšné, což je uživatelsky velmi příjemné zejména při spaní,
  • absorbují vlhkost, takže v žerzejovém oblečení se nebudete potit, takže se hodí i pro výrobu sportovního oblečení,
  • neprůhledné díky hustotě vláken.
látka
Foto: Pixabay

Kde se vzal žerzej?

Své jméno získala pletenina na ostrově Jersey, kde nosili tamní rybáři vesty pletené z hrubé vlny, které měly hladký povrch. Ze stejného materiálu se zde šilo pro rybáře také spodní prádlo. Výhradně na mužské oděvy zde žerzej používali již od středověku.

Do světa módy se žerzej jako materiál dostal až ve 20. století. V roce 1916 ho revolučně použila módní návrhářka Coco Chanel na dámské šaty a také pláště. To mu otevřelo dveře k dalšímu rozšíření v oděvním i dalším textilním průmyslu. Dvojitý žerzej byl poprvé vyroben až v polovině 20. století.

Na co se dnes žerzej používá?

Žerzejové materiály se dnes využívají hlavně pro výrobu oblečení, ale také jako materiál pro bytový textil. Z oblečení najdete ze žerzeje ušité:

  • spodní prádlo,
  • tílka a trička,
  • sportovní oblečení,
  • pracovní oděvy,
  • šaty,
  • svetříky.

Kromě napínacích prostěradel pro dětské i dospělé postele se z žerzejových materiálů vyrábí také žerzejové povlečení, včetně luxusních kousků z mako bavlny.

Žerzejové prostěradlo pro příjemný odpočinek

Díky svým vlastnostem se Jersey prostěradlo nebo žerzejové napínací prostěradlo (i když toto prostěradlo může být složitější složit) jeví jako ideální volba. Zejména prostěradla ze 100% bavlny výborně odvádějí pot, jsou prodyšná a příjemná na dotek. Jersey prostěradlo bude i dokonale sedět na matraci díky elasticitě materiálu. To platí jak pro čistě bavlněné žerzejové prostěradlo, tak pro jersey prostěradlo s elastanem. Hodí se jak na klasické, tak i vysoké matrace. Díky pružnosti se vám s ním bude snadno pracovat a povlečení matrace bude hračkou.

povlečení
Foto: Unsplash

Výhod žerzeje je však více – nemusíte je žehlit, skvěle sedí, dobře se v nich spí. Pokud se celé noci vy nebo váš partner v posteli převracíte, vyberte si žerzej s lycrou nebo elastanem, která na matraci drží jako skála. Lůžko s nimi bude vždy vypadat jako čerstvě povlečené.

Nevýhoda je u žerzejových prostěradel asi jediná, a to nutnost prát je na nižší teplotu dle doporučení na etiketě. Při výběru nového prostěradla dávejte raději přednost materiálům s vyšší gramáží, případně i certifikovaným materiálům. Čím vyšší gramáž, tím kvalitnější žerzejová pletenina.

Jak se liší od jiných materiálů na prostěradla

Díky svým vlastnostem se žerzejová prostěradla doporučují hlavně pro teplejší období roku, nebo pro osoby, které preferují při spánku chladnější prostředí. Zimomřivým spáčům nebo pro zimní období se zase spíše doporučuje prostěradlo bavlněné, které příjemně hřeje.

Existují ale i další materiály, najdete například prostěradla vyrobená z mikroplyše nebo mikroflanelu, což jsou na dotek rovněž velmi příjemná prostěradla. Bambusová prostěradla jsou zase vhodná, pokud se obáváte plísní nebo škůdců. Jinou alternativou jsou také lněná prostěradla, která se hodí i pro alergiky.

Jak se starat o žerzejové prostěradlo

Kvalitní žerzejový materiál je v podstatě nezničitelný. Stačí ho pravidelně prát na doporučenou teplotu, tedy do 40 °C.  Na vyšší teplotu je perte jen v případě, že je to doporučeno od výrobce, ale ani tehdy se nebude jednat o vyšší teplotu než 60 °C. Vyprané prostěradlo nechte ideálně uschnout na čerstvém vzduchu a pak uložit nebo povléct na matraci. Na žehlení zapomeňte a ani jiná péče není u žerzejového prostěradla potřeba. Ať se vám na něm dobře spí.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články