Aprílové počasí, časté virózy, změna času, úprava jídelníčku z těžkých zimních na lehčí jarní jídla – to vše jsou příčiny, které se podílejí na vzniku jarní únavy. Kromě toho všeho je organismus po zimě zkrátka oslabený a tudíž už sám o sobě dost vyčerpaný. Jednoduše řečeno, je zde mnoho vlivů, kvůli kterým je tolik z nás na jaře tak unavených. Pojďme se proto podívat na několik bylinek, které proti jarní únavě spolehlivě bojují.
Smetanka lékařská je účinná a najdete ji všude
Smetanka lékařská více známá jako pampeliška je obvykle považována spíše za plevel. Přitom jde o velmi prospěšnou bylinu, kterou navíc najdete prakticky všude. Pampeliška pomáhá čistit a detoxikovat organismus, podporuje trávení a díky množství vitaminu C také imunitu.
Z pampelišky se využívají nejen listy a květy, ale také kořen, který podporuje zdraví ledvin, slinivky, jater a žlučníku. Zkrátka a jednoduše jde o poměrně všestrannou rostlinu, která je díky svým účinkům v boji proti jarní únavě velmi účinná. Můžete si z ní udělat čaj, sirup, nebo ji použít syrovou třeba do salátu.
Kopřiva dvoudomá je skvělá na nastartování organismu
Že je kopřiva prospěšnou bylinou, všichni tak nějak tušíme. Napadlo vás ale někdy využít jejích účinků i proti jarní únavě? Kopřiva má skvělé čisticí účinky, spolehlivě pomáhá proti únavě a také posiluje imunitu. Kromě toho ulevuje i při kašli a bolestech kloubů, podporuje trávení a správnou funkci ledvin. Je perfektní bylinkou pro jarní nastartování organismu.
Stejně jako u pampelišky, i kopřiva má velkou výhodu v tom, že roste téměř všude. Jen její sběr může být kvůli žahavým chloupkům poněkud nepříjemný, ale s tím si lze poměrně jednoduše poradit – můžete si vzít třeba rukavice. Kopřiva se dá užívat ve formě čaje, nebo třeba jen kopřivové vody či limonády.
Ginkgo biloba podpoří mentální funkce
Ginkgo biloba neboli česky jinan dvoulaločný je strom volně rostoucí jen ve východní Číně. Můžete se s ním však setkat i v Česku, kde se někdy pěstuje jako okrasná dřevina. Pokud byste chtěli, klidně si ho můžete zasadit i na své zahradě.
Ale teď už k účinkům tohoto zdraví prospěšného stromu – ginkgo biloba podporuje paměť a soustředění a napomáhá správnému prokrvení mozku. Celkově podporuje duševní pohodu a samozřejmě je skvělým bojovníkem proti únavě. Můžete si z jeho čerstvých nebo usušených listů udělat čaj, nebo léčivou tinkturu.
Máta peprná je vděčnou rostlinkou
Máta peprná je známá především pro své účinky na trávení. A není divu – je výborná proti nadýmání, zklidňuje žaludek i střeva, podporuje chuť k jídlu a celkově napomáhá trávicím procesům. Kromě toho je ale máta skvělým pomocníkem pro zlepšení imunity a zkvalitnění spánku a odpočinku. Také přispívá správnému dýchání, což na jaře ocení především alergici či astmatici.
Máta peprná u nás sice neroste volně v přírodě, avšak můžete si ji sami pěstovat v bytě, na balkóně i na zahradě. Péče o rostlinku není nijak zvlášť náročná a máta se vám za ni svými prospěšnými účinky rozhodně odvděčí. Mátu můžete zpracovat jako čaj, léčivý olej, nebo i čerstvou do osvěžujících drinků.
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.