Aby bylo kompostování nejen užitečné, ale také snadné a tento proces přinášel jen radost, je zapotřebí si uvědomit chyby, které při kompostování mohou vzniknout a pokud možno jim předcházet. Chybně založený kompost může být více pracný, obtěžovat vás může zápach nebo přemnožený hmyz.
1. Kompost je příliš mokrý
Nejčastější komplikací, která během procesu kompostování může nastat, je přemokření kompostu. Fakt, že se příliš mokrý kompost týká i vás, poznáte jednoduše podle zápachu, který z kompostu začne vycházet. Dobře založený kompost totiž nezapáchá. Co přemokření způsobuje? Špatný poměr mezi mokrým a suchým obsahem kompostu, kdy ten mokrý převažuje. Když se k tomuto přidá také nedostatek kyslíku, nastartuje se proces hniloby a kompost začne zapáchat. Řešením je kompost přeházet a promíchat ho se suchým materiálem, kterým jsou piliny, suché větvičky, použít můžete také stromovou kůru, také čistá papírová plata bez vajec (bez umělých materiálů) nebo roličky od toaletního papíru .
2. Kompost je příliš suchý
Vysušení kompostu znamená opačný problém. Je v něm příliš suchého materiálu, a kvůli toho se procesy rozkladu zastaví. Příliš suchý obsah kompostu se může projevovat i bílou plísní na povrchu. Řešení je v tomto případě snadné. Do kompostu stačí přidat mokrý materiál – slupky od ovoce a zeleniny, posekanou trávu a tak dále. V případě, že zrovna po ruce příliš mokrého materiálu nemáte, můžete kompost zalít vodou. Vysušování kompostu zabrání i to, když jej přikryjete víkem.
3. V kompostu se přemnožil hmyz
Také výskyt velkého množství hmyzu může poukazovat na chybu v procesu kompostování. Kolem kompostu se mohou vyskytovat především octomilky, které milují zbytky ovoce a zeleniny a vlastně jakékoliv kuchyňské zbytky. Avšak u správně založeného kompostu by vás hmyz neměl obtěžovat. Octomilky v kompostu poukazují opět na přílišné množství mokrého bioodpadu. Problém lze vyřešit tím, že přidáte suchý materiál. Masařky vyskytující se v kompostu jsou pak signálem nevhodného obsahu. Pokud jste do kompostu hodili maso nebo jeho zbytky, které do něj nepatří, nemůžete se divit, že přilákalo mouchy, které do něj nakladly vajíčka.
4. Kompost nemá dostatečný přísun vzduchu
Aby byl proces rozkladu dostatečně efektivní, je zapotřebí zajistit kompostéru vzduch. Kompostér musí mít odvětrávání. I kvůli tomu se při zakládání kompostu na jeho dno umisťují větší větvičky, které obsah jakoby nadzvednou a zajistí alespoň nějakou cirkulaci vzduchu. Jednou za čas je vhodné obsah kompostu přeházet, aby se provzdušnil.
5. Kompostéru chybí víko
Když kompostéru chybí víko a je vystaven všem rozmarům počasí, znamená to další chybu, která může celý proces zkomplikovat. Kompostér bez víka se může v teplých a slunečných dnech příliš vysušovat. Naopak deště mohou způsobit jeho přemokření.
6. Do kompostu házíte příliš velké nebo naopak příliš malé kusy odpadu
Příliš velké kusy na kompost nepatří, protože mají delší dobu rozkladu. Ale věděli jste, že ani malinkaté kousky odpadu nejsou pro kompostér výhrou? Někdo ve snaze procesu ulehčit hází do kompostéru opravdu jen malé kousky, aniž by tušil, že to procesu rozkladu nesvědčí. Malé kousky znamenají nedostatek prostoru pro vzduch. Větší kousky přece jen zajistí jeho lepší cirkulaci.
7. Kompostu chybí rozmanitost
Čím rozmanitější bioodpad do kompostéru házíte, tím výživnější kompost vznikne. Proto se vyhněte časté chybě, že na kompost házíte jednotný materiál, například jen posekanou trávu nebo listí.
8. V kompostu jsou věci, které do něj nepatří
Další chybou při kompostování je ta, že do něj házíte věci, které do něj správně nepatří, a to jsou chemikálie, maso, tuky a oleje, sklo, textil, plasty a další věci, které se v něm nerozloží.
Návodem pro správné kompostování je zjistit chyby, které při něm mohou vzniknout a pokusit se jim vyhnout nebo je alespoň minimalizovat. Díky tomu může být kompostování radost.
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.