Jak se starat o nářadí, aby vydrželo co nejdéle

dílna
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Žádné nářadí nevydrží věčně. Správnou údržbou a skladováním však můžete významně prodloužit jeho životnost. Stačí k tomu jen několik jednoduchých a časově nenáročných úkonů, které pokud budete pravidelně provádět, náčiní bude v kondici velmi dlouho.

Ruční nářadí

Pokud je ruční nářadí dobře skladováno, vydrží v dobré formě velmi dlouho. Je však nutné zamezit nadměrné vlhkosti a nízké teplotě. Po každé práci, která nářadí znečistí nebo je během ní namočeno, musíte vlhkost odstranit a nečistoty očistit. Materiál na nářadí jinak začne degradovat a reznout. Jedná se zejména o kovové nástroje, jako jsou šroubováky, kladívka, kleště nebo dílenské klíče.

I v případě, že se rez objeví, není třeba nářadí hned vyměňovat za nové. Na odstranění koroze existují různé přípravky. Rez spolehlivě odstraňuje i univerzální mazivo WD-40, jímž lze dokonce rozpohybovat i dlouho zarezlé šrouby. Alternativou je také metoda našich předků, kteří rez odstraňovali namáčením nářadí do petroleje.

Pily, nože, sekery a dláta navíc potřebují pravidelně ostřit. Interval zvolte dle míry opotřebení. Pokud nářadí používáte málo, ostří zkontrolujte zhruba jednou za rok. K broušení můžete použít brusku, případné klasické ruční brusky.

Nářadí
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Myslete i na dřevěné rukojeti vašich pomocníků. Pokud degradují, objevují se na nich praskliny a třísky, je vhodné dřevo přebrousit. Pro dlouhou životnost rukojetí také doporučujeme ošetření lněným olejem, který zajistí jejich dlouhodobou ochranu.

Aku nářadí

Dnes se už snad ani nenajde domácí kutil či řemeslník, jenž by nepoužíval aku nářadí. Akumulátory je nutné skladovat v suchu a při teplotě 5 až 20 stupňů. Životnost baterií se jinak velmi významně snižuje. Pokud aku nářadí dlouho nepoužíváte, nenechejte jej dlouhodobě vybité, ale baterii udržujte asi na polovině kapacity.

Zahradní nářadí

Lopaty, rýče, zahradní nůžky, srpy či motyky. Ano, i zahradní nářadí je třeba ošetřovat, zejména pak před uskladněním na zimu. O dřevěných rukojetích jsme již psali výše. Kovové části opět nenechávejte mokré a vždy z nich odstraňujte hlínu, nejlépe to jde hadříkem, který je napuštěný olejem.

Zahradní nůžky ostřete jednoduchým způsobem. Stačí jednou za čas stříhat alobal nebo smirkový papír. Srp nebo kosu klepejte. Ostří od zahradní sekačky je nutné naostřit bruskou.

sekačka
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nářadí přes zimu nenechávejte venku. Opět byste tak zkrátili jeho životnost. Většina zahrádkářů má alespoň kůlnu nebo zahradní domek, kde nářadí v suchu přečká studené měsíce.

Štětce a štětky

Aby vám štětce a štětky dlouho vydržely, pečlivě je po každém použití vymyjte, nechte je vyschnout a uložte na suché místo. Bohužel i po umytí se často stává, že ztvrdnou. Tomu můžete zamezit, namočíte-li štětiny do oleje.


Další články