Mobilní klimatizace může být vítaným pomocníkem v blížících se horkých letních dnech. Při jejím výběru není až tolik podmínek, které byste měli brát v úvahu. Tou hlavní a podstatnou je však znalost plochy místnosti, kterou budete chladit. Většina mobilních jednotek je konstruována na velikost až 25 m2.
Pro a proti
Počítejte ale s tím, že mobilní klimatizace bude dosahovat různých hodnot v efektivitě chlazení. Vše totiž záleží na konkrétních podmínkách. Jinak tomu bude v podkrovním pokoji a jinak v přízemním bytě. Efektivitu chlazení ovlivňují i další spotřebiče v místnosti, které produkují teplo – počítač, mikrovlnná trouba a podobně.
Oproti klasické nástěnné klimatizaci, jejíž hlavní jednotka je umístěna vně interiéru, je mobilní klimatizace hlučnější. Některé zdroje uvádějí až čtyřnásobný rozdíl. Ani její provoz není nejlevnější. Je však nutné brát v potaz výše uvedené podmínky, ve kterých je jednotka v provozu. Vyzdvihnout lze ale pořizovací cenu, která se ani nemusí přehoupnout přes deset tisíc.
Jasným benefitem mobilního řešení je fakt, že většina takových jednotek umí upravovat vlhkost vzduchu.
Kam s hadicí?
Hadice na odvod teplého vzduchu představuje jednu z největších potíží mobilních klimatizací. V podstatě jejich mobilitu částečně (a v některých případech i zcela) omezuje. Vývod by měl být veden mimo interiér, ideálně otvorem ve zdi. Současně však nesmí být hadice moc dlouhá, spotřeba klimatizace je pak opět vyšší a zároveň dochází k rychlejšímu opotřebování kompresoru a dalších součástek.
Někdo tuto potíž řeší tak, že hadici jednoduše vystrčí pootevřeným okem. To je samozřejmě špatně, protože se opět snižuje efektivita chlazení, čímž se opět zvyšuje spotřeba energie a tak dále. Než tedy zakoupíte mobilní klimatizaci do bytu nebo domu, určitě popřemýšlejte nad tím, jak budete tento problém řešit. Případně pokud chcete jednotku využívat i mimo ty nejteplejší dny, zvažte nástěnné řešení, které dokáže i topit.