Jakou zvolit podlahu k podlahovému topení?

dřevěná podlaha
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Podlahové topení je moderní, efektivnější a úspornější než konvenční vytápění. S jeho realizací však úzce souvisí výběr správné podlahové krytiny, protože ne všechny typy mají vhodné vlastnosti, především pak tepelnou vodivost. Jakou tedy podlahu zvolit?

Podlahové topení dokonale vyhřeje celý interiér

Podlahové topení je sice poněkud vyšší investicí, nicméně při realizaci nové stavby či v případě rozsáhlejší rekonstrukce domu byste s jeho realizací neměli váhat. Teplo z podlahy je totiž rovnoměrně rozložené v celém interiéru a vyhřívá tak místa, kam by teplý vzduch od radiátoru jen stěží dosáhl. Kromě tepelné pohody ještě musíme zmínit nemalou úsporu vydanou za energie, která oproti konvenčním řešením může činit i 20 %.

Ať už jde o teplovodní či elektrické podlahové vytápění, výhodu také představuje možnost regulace různých teplot v místnostech i možnost napojení na další technologie, jako jsou třeba solární panely.

Ideální je dlažba, laminát, vinyl nebo PVC

Výběr podlahy nad podlahové topení je tím nejdůležitějším krokem v celé realizaci nového vytápění. Špatnou volbou či neodbornou pokládkou může dojít ke snížení tepelného komfortu domácnosti a tím pádem k vyšší spotřebě energií. Výběrem materiálu s co nejlepší tepelnou vodivostí a s co nejmenším tepelným odporem krytiny, který musí být maximálně 0,15 m2 K/W, těmto problémům předejdete a naopak naplno využijete potenciál podlahového topení.

Pokud zohledníte tepelnou vodivost a odpor, nejlépe vám vyjde keramická či kamenná dlažba, která teplo výborně předává do vzduchu v interiéru. Krásně také hřeje na nohy, nicméně ne každému vyhovuje. Nehodí se do obývacích či dětských pokojů, naopak je ideální v koupelně, kuchyni nebo chodbách. Chcete-li z podlahového vytápění získat maximum za co nejmenší náklady, dlažba je pro vás ideálním materiálem.

podlahové topení
Pokládka podlahového topení. Foto: Homeandlife.cz

Jen o něco málo horší vlastnosti má klasické lepené marmoleum, které je ale na chození či hraní mnohem komfortnější. Podobně dobře si stojí laminátové podlahy a lepení vinylové podlahy. V případě vinylu volte podlahu s co nejmenší výškou, aby byl tepelný odpor co nejmenší. Konkrétní hodnoty vám sdělí prodejce.

Špatně neuděláte ani v případě PVC podlahy, což je v podstatě měkčený vinyl, lidově linoleum nebo lino. Tento materiál je velmi odolný a dobře se udržuje, ne každému však může vyhovovat a nehodí se také do všech místností.

Dobře si vede i dřevo nebo korek. Co se týče dřevěné podlahy, je nutné pokládat co nejslabší vrstvu v menších lamelách. Podlahu nelakujte, ale ošetřete olejem a pozor, rozhodně se vyhněte masivu.

Na koberec zapomeňte

K podlahovému topení se nehodí koberce. Pokud by koberec zabíral celou plochu místnosti, stane se dokonalým izolantem. Platí, že čím vyšší vrstva chlupů, tím větší tepelný odpor. I kusové koberce na jakémkoliv typu vhodné podlahy odvádějí teplo, proto by měly být jen v místech, kde je to nutné.


Další články