Zásnuby pod stromečkem: Jaký prsten bude ten pravý?

zásnubní prsten
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Zásnuby jsou speciální událost, se kterou je kromě vyznání lásky téměř neodmyslitelně spojen také zásnubní prsten. Zásnubní prsten je viditelným přiznáním toho, že se žena bude brzy vdávat. Sice neexistuje žádný univerzálně vhodný den na zásnuby, ale poměrně často muži volí výročí seznámení a není úplně neobvyklé, když se rozhodnou požádat o ruku na Vánoce. Ať už se rozhodnete požádat ženu o ruku u rozsvíceného vánočního stromku, nebo kdekoliv jinde a kdykoliv jindy, bude se vám hodit pár rad, jak vybrat ten správný zásnubní prsten.

Výběr zásnubního prstenu

Zásnubní prsteny jsou pochopitelně dostupné v mnoha různých materiálových a designových provedeních, takže je z čeho vybírat. Zásadní je při výběru vkus partnerky. Pokud partnerka nějaké šperky nosí, není tak těžké si všimnout, jaký je její oblíbený materiál šperků a jaký preferuje design.

Pro introvertnější povahy nebo třeba sportovkyně se obvykle více hodí minimalisticky pojatý prsten, který může být zdobený jedním či více drobnými drahokamy, typicky velmi oblíbenými diamanty. Pro extrovertní povahy a umělecky založené ženy může být lepší volbou výraznější provedení prstenu, například varianta, kdy drobné diamanty doplňuje větší barevný drahokam.

Moderní a vcelku univerzální variantou jsou zásnubní prsteny z bílého zlata, které působí moderně. Zejména v případné kombinaci s diamanty jde o velmi stylový šperk. Chybu ale neuděláte ani s prsteny ze žlutého nebo růžového zlata. Pokud víte, že vaše polovička dává přednost šperkům ze stříbra, existují i stříbrné zásnubní prsteny, které jsou často také zdobeny diamanty. Levné stříbrné prsteny mohou být osazeny jedním či více krystaly, takovým prstenem však nemusíte udělat nejlepší dojem.

Finance samozřejmě musíte brát v potaz. Není nutné dodržovat žádná pochybná pravidla ohledně toho, kolik by prsten měl stát – prostě se nesnažte zbytečně šetřit ani utrácet více, než si můžete bezpečně dovolit. Prsten by měl dostatečně reprezentovat váš vztah, ale cena prstenu musí odpovídat vaší finanční situaci. Zásnuby totiž rozhodně nejsou jen o hodnotě prstenu.

Jak změřit velikost prstenu

Před pořízením zásnubního prstenu pochopitelně musíte znát jeho velikost, potřebujete tedy změřit velikost prstenu. Způsobů měření existuje více, jenže vzhledem k tomu, že zásnuby obvykle bývají překvapením, a při zásnubách o Štědrém večeru je to prakticky jisté, je třeba správnou velikost zjistit tajně. Jak na to?

Při přesném měření vám asi nezbývá jiná možnost než počkat, až partnerka usne. Dobrým způsobem je pak použít proužek papíru, který omotáte kolem prsteníčku a v místě, kde se začíná papír překrývat, uděláte tužkou značku. Obvod prstenu poté jednoduše změříte pomocí pravítka, když k němu papírek přiložíte. Stejný postup lze provést také s provázkem, kde značku uděláte fixem. Při měření papírek či provázek příliš neutahujte, aby šel prsten lehce navléct přes kloub prstu.

Nezapomínejte na to, že prsty horkem a fyzickou námahou lehce natékají, zatímco mrazem křehnou. Prsten vybraný po měření ovlivněným těmito vlivy by mohl jít obtížně sundat nebo naopak sklouzávat z prstu. Rovněž berte v úvahu případné větší klouby na prstu, přes které by se prsten mohl hůře navlékat. V takovém případě je lepší zvolit prsten o jednu velikost větší, nebo měření velikosti provádějte blíže kloubu.

Pokud se na takové měření necítíte a trváte na tom, aby se jednalo o překvapení, budete muset velikost odhadnout. Pomoci vám může návštěva klenotnictví, kde vám poradí zkušený personál.


Další články