Vánoční inspirace na sváteční osvětlení doma i venku

vánoční osvětlení
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Byť dospělým do vánoční výzdoby promlouvají aktuální trendy i osobní vkus, stále existuje celá řada lidí, která v sobě ochotně probudí v této části roku malé děti, jež bývají doslova fascinovány nejrůznějšími světýlky. Jak si na Vánoce ozdobit domov tak, aby bylo osvětlení hezké, ale i bezpečné?

Klasická vánoční inspirace v podobě osvětlení nemizí

Děti se začínají netrpělivě ošívat, dospělým nastává období shonu. Vánoce však nemusejí být ani v pozdějším věku etapou roku plnou stresu. Zkuste se na chvíli zastavit a načerpat dávku působivé vánoční inspirace.

Byť se jedná o symbol, bez něhož si toto období neumíme představit, v dnešní podobě ho do českých domácností přineslo teprve 19. století. Osvětlený vánoční stromeček 24. prosince roztává náladu i notorickým cynikům a dospělé nutí alespoň na pár okamžiků opět věřit v existenci Ježíška.

Jak vybrat vhodná světla na vánoční stromeček

Nadpozemská bytost však vhodné osvětlení pro tento účel nevyřeší, poradit si musíme sami. Klasické svíčky jsou už výdobytkem minulosti, v moderních domácnostech se používají elektrická světýlka na stromeček.

vánoční strom
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

A to nejčastěji s využitím LED technologie, která se vyznačuje nízkou spotřebou elektrické energie. Co se týče podoby, většinou se jedná o klasický řetěz. Některá provedení imitují v bezpečnějším pojetí původní žárovky, vánoční řetězy ale mohou být tvořeny i velkým množstvím malých světel.

Co se týče barevnosti osvětlení, jedná se o otázku vkusu. Někdo upřednostňuje barevné řešení, jiný má raději decentní bílou, ať už v teple žlutém nebo v chladnějším namodralém odstínu. Toto pojetí se odvíjí od vašich estetických nároků na případné sladění s ostatními ozdobami.

Jak na vkusné a bezpečné osvětlení venku

Některé zdroje přímo doporučují sáhnout po studené bílé u venkovního vánočního osvětlení. Za okny totiž vytvoří zajímavý „ledový“ efekt. Vánoční dekorace do bytu by tak rozhodně neměly být tím jediným symbolem nejkrásnějších svátků v roce. Na výzdobu zahrady ani domu v exteriéru určitě nezapomínejte.

Trochu vás odrazuje dům zářící daleko do krajiny? Sáhněte po decentních lucerničkách a svíčkách. Mnohé jsou zcela bezpečné i pro venkovní použití a lze je tak umístit před vchodové dveře nebo i na balkon. Který typ světel je vhodný jako exteriérový? Poznáte to podle IP kódu značícího stupeň krytí. Nejméně by mělo jít o osvětlení se značením IP44. Ten deklaruje, že dekorace odolá sněhu i mrazu.

Skvělou vánoční inspiraci představují například i světelné rampouchy, které svým efektem připomínají padající sníh. Nejen vám, ale i kolemjdoucím rozzáří sváteční chvíle i svítící ozdoby do oken. Opět si ale nezapomeňte ověřit, zda se jedná o vánoční dekorace do bytu, případně je můžete bez obav použít i ven.


Další články